ГолосUA
14:34 17/09/2009

НАТО вітає відмову США розміщувати ПРО в Чехії та Польщі

Генеральний секретар НАТО Андерс фог Расмуссен привітав рішення США щодо замороження проекту розгортання системи протиракетної оборони у Чехії і Польщі.

Wall Street Journal із посиланням на свої джерела у Білому домі повідомив, що у Вашингтоні на невизначений час відмовляються від реалізації проекту протиракетного щита у Чехії і Польщі. Тим часом у зовнішньополітичному відомстві Росії інформаційній агенції Reuters повідомили, що чекають на офіційне підтвердження цієї інформації. «Такий розвиток подій пішов би на користь відносинам між нашими країнами», — процитувала агенція російського дипломата. Москва розглядала систему протиракетної оборони США у Східній Європі як загрозу своїй безпеці. У відповідь російське керівництво навіть призупинило дію угоди про скорочення конвенційних озброєнь у Європі.

Як зазначив Wall Street Journal, у Пентагоні протиракетний щит на даний момент вважають неактуальним з огляду на технологічну неготовність Ірану взяти на озброєння ракети дальнього радіусу дії. У Вашингтоні побоювалися, що іранці просунуться в розробці таких ракет значно швидше. Поки ж США разом із партнерами сконцентруються на системі захисту від ракет середнього та малого радіусу дії. У майбутньому Білий дім не виключає повернення до планів щодо системи ПРО у Чехії та Польщі з огляду на розвиток подій. Раніше ізраїльська преса писала про пропозиції оборонного відомства країни на адресу американських колег щодо нових систем захисту від можливого нападу з боку Ірану. /> У Варшаві пообіцяли, що ситуація проясниться протягом найближчих тижнів. «За десять днів делегація на чолі із заступником міністра оборони Станіславом Коморовським відвідає Вашингтон, аби з’ясувати більше», — сказав заступник глави польського МЗС Анджей Кремер.

Екс-президент Польщі Лех Валенса в інтерв’ю місцевому телеканалу TVN24 заявив про своє розчарування відмовою американських партнерів від ракетного щита в Польщі та Чехії. «Американці завжди переймалися лише власними інтересами і використовували всіх інших», — сказав Л. Валенса. За його словами, польське керівництво має переглянути відносини з Вашингтоном і бути більш прагматичним у відстоюванні інтересів Польщі.

У НАТО обмежилися коротким, але однозначним коментарем. «Це позитивний крок», — прокоментував рішення Барака Обами генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен у четвер у Брюсселі.

Одним з перших серед німецьких політиків на повідомлення про відмову від ракетного щита відреагував глава Вільної демократичної партії Ґідо Вестервеллє, якого сватають у міністри закордонних справ у ймовірній за результатами виборів коаліції лібералів і християнських демократів. «Наша партія однозначно вітає рішення президента Б.Обами відмовитися від радарів у Польщі і Чехії. Система ПРО ніколи не була суто справою урядів цих країн. Адже безпека Європи має бути неподільною», — йдеться у заяві Ґ. Вестервеллє для преси. На думку глави німецьких лібералів, питання про американську систему ПРО лише розділяло Європу. Політик висловив переконання, що у нинішній ситуації Берлін має виступити з ініціативою щодо розробки спільної європейської стратегії безпеки.

За матеріалами «Німецької хвилі».

 

Читайте также по теме