Навчанням українців за кордоном кадрову проблему держслужби у найближче десятиріччя вирішити не вдасться.
Таку думку висловив президент Центру системного аналізу і прогнозування Ростислав Іщенко у коментарі кореспонденту ГолосUA.
«Найближчим часом таким шляхом кадрову проблему вирішити не вдасться. Адже тільки на навчання спеціаліста потрібно мінімум 5-6 років, у будь-якому виші, у тому числі і в іноземному. Навіть якщо студенти будуть проходити за кордоном післядипломну підготовку або навчатися два останні роки, все одно це розтягнеться на роки, не враховуючи певної виробничої практики. Тобто, у кращому випадку, це розтягнеться на термін 5-10 років, і лише тоді ми отримаємо нове покоління кадрів, готових зайняти середні ланки, не кажучи вже про вищі, для яких потрібен досвід державного управління», — сказав він.
За словами політолога, ситуація з кадрами в Україні дійсно є гострою проблемою. «Хоча б тому, що у останні п’ять років проводилася досить волюнтаристська кадрова політика. Відомо, що лише у 2005 році було звільнено близько 20 тисяч осіб з органів державного управління. Зрозуміло, що потім далеко не всі з них повернулися на державну службу. Потім, знов-таки, поступово вимивалися підготовлені за радянської влади кадри — хтось йшов на пенсію, хтось у бізнес. А організованої системи підготовки кадрів для державної служби, такої, як була у Радянському Союзі, в Україні створено не було», — підкреслив він.
Разом із тим, на думку експерта, проблему треба вирішувати комплексно. «Виключно навчанням талановитих студентів у іноземних університетах цю проблему не вирішити. Треба піднімати престиж держслужби, створювати умови, коли вона буде цікава для талановитої молоді. Адже сьогодні людина, яка йде у бізнес, протягом 3-4 років досягає значно більших успіхів, у тому числі й матеріальних, ніж держслужбовець за той же період», — наголосив Р. Іщенко.
Нагадаємо, сьогодні під час засідання Ради регіонів, на якій обговорювався проект стратегії державної кадрової політики до 2020 року Президент Віктор Янукович оголосив про початок програми з формування президентського кадрового резерву, який покликаний залучити талановиту молодь до роботи у владі на всіх рівнях. Президент повідомив, що формування кадрового резерву розпочнеться з селекції обдарованої молоді, якій буде надано найкращу освіту не тільки у вітчизняних вузах, але і в топових університетах світу.
І. Носальська />