Заступник глави НБУ Олександр Савченко запропонував зняти з Фонду гарантування вкладів відповідальність за вклади населення в іноземній валюті.
Про це він заявив інтерв’ю газеті «Дело».
За його словами, ця норма стосуватиметься виключно депозитів, які будуть відкриті після внесення змін до законодавства — «старих» депозитів вона не торкнеться.
«Гарантуванню Фонду повинні підлягати лише вклади в національній валюті. За вклади в доларах хай відповідає Федеральна резервна система США, в євро — Європейський центральний банк. Потрібно внести відповідні зміни до законодательства», — зазначив Олександр Савченко, підкреслюючи, що «такі заходи покликані понизити рівень доларізациі економіки і попит на валюту з боку населення».
Водночас, думки банкірів з цього приводу розділилися. Президент асоціації «Приватні інвестори України» Ігор Власюк вважає, що нововведення також допоможе понизити швидкість відтоку гривневих депозитів з вітчизняної банківської системи (лише за січень вклади в нацвалюті зменшилися на 13,7 мільярда гривень, відтік з інвалютних вкладів склав 440 мільйонів доларів).
«Якщо ми не боротимемося з доларизацією економіки наша банківська система періодично стикатиметься з кризою, подібною нинішній. Тому відміна держгарантій по нових валютних вкладах — адекватна міра, яка дозволила б зробити гривню популярнішим інструментом накопичення серед українського населення», — впевнений він.
Водночас, заступник голови правління банку «Финансы і Кредит» Ігор Львов не поділяє такого ентузіазму.
«Якщо Фонд гарантуватиме лише вклади в гривні, населення не буде купувати менше валюти і не понесе гривню на депозит. Люди як і раніше купуватимуть валюту, але замість того щоб нести її в банк зберігатимуть її під подушкой», — підкреслив банкір.