Невиконання умов ЮНЕСКО негативно впливає на українські пам’ятки, що стоять в черзі на внесення до реєстру Всесвітньої спадщини

 

size="3">Незадовільний стан збереження об’єкту № 1 (“Собор Св. Софії, Києво-Печерська Лавра та прилеглі монастирські споруди”)
size="3"> і недотримання Україною умов конвенції ЮНЕСКО можуть негативно вплинути на долю інших українських пам’яток, які повинні бути у реєстрі Всесвітньої спадщини, і зокрема Андріївської та Кирилівської церков. Таку думку висловила генеральний директор Національного заповідника „Софія Київська” Неля Куковальська під час відеомосту Москва-Київ.

Основна причина, через яку ЮНЕСКО поки що відклала розгляд питання щодо Андріївської та Кирилівської церков, які пропонувалося внести, як доповнення до пункту №1 — це відсутність ефективного механізму управління цими об’єктами”, — підкреслила Куковальська. За її словами, по цих двох історичних пам’ятках було підготовлено пакет усіх необхідних документів, але за рішенням експертів ІКОМОС напередодні останньої сесії КВС ЮНЕСКО питання про українські об’єкти було знято.

Генеральний директор заповідника нагадала, що остання сесія ЮНЕСКО розглянула звіт моніторингової місії Центру всесвітньої спадщини (ЦВС) ЮНЕСКО і Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць (ІКОМОС) щодо стану збереження об’єкта всесвітньої спадщини №1 від України, а також передала виконавчий підсумок та перелік рекомендацій експертів ЦВС та ІКОМОС щодо цього об’єкту, який включає в себе кілька пам’яток. „Передусім, йдеться про створення Координаційної ради об’єкта, до складу якої мають увійти представники усіх зацікавлених інституцій та розробку уніфікованого плану управління цим об’єктом”, — зазначила Н. Куковальська. Також в документі визначено низку вимог і змін, що необхідно здійснити на території самих пам’яток і їхньої буферної зони. А саме : вимога забезпечити належну охорону її режимності, вирішити окремі геологічні проблеми і ввести мораторій на будівництво висоток, які мають негативний вплив на автентичність та цілісність об’єкта всесвітнього значення і нівелюють панораму історичного і культурного ландшафту міста.

Отже, на сьогоднішній день піднімати питання про внесення нових об’єктів від України до реєстру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зокрема, Андріївської та Кирилівської церков, без вирішення цих проблем, на жаль не є можливим”, — підкреслила Н. Куковальська, нагадавши, що  від України зараз є 14 об’єктів, які претендують на включення до Списку ЮНЕСКО.

Читайте также по теме