“The Washington
16:44 12/05/2009

Обама повертає ядерних експертів часів “холодної війни”

"Холодна війна позаду. Загроза ядерного бомбардування СРСР США і навпаки давно вже не актуальна. Майже всі урядовці і експерти, які займалися питанням контролю ядерної зброї, її вдосконалення і т.д. — переважно зрілі люди, які вже скоро підуть на заслужену пенсію, — пише видання “The Washington Post” . http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/05/07/AR2009050704070_2.html?wpisrc=newsletter — Але раптово молода адміністрація Обами захотіла повернути старих гравців на політичну арену і відновити контроль над ядерними озброєннями".

Газета нагадує, що після зустрічі держсекретаря США Хіларі Клінтон із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, Клінтон наголосила, що питання контролю ядерної зброї та заборони її розробки є пріоритетним у відносинах обох держав. "В той час як ядерні амбіції Північної Кореї та Ірану стають все очевиднішими,- зазначає видання — у Нью-Йорку відбулися переговори між США та Росією про подальшу розробку плану скорочення стратегічної зброї, завдяки якому у 1991 році обидві держави зменшили кількість своєї ядерної зброї вдвічі".

Видання зазначає, що американська делегація, яка брала участь у переговорах в Нью-Йорку складалася переважно із експертів і посадовців, що займалися ядерними питаннями ще за часів “холодної війни”. Серед них і такий провідний експерт з контролю над зброєю як Роуз Готемолер, яку жартома називають "супутник-дівчина", через її захоплення запуском СРСР у 1957 році першого штучного супутника Землі. "Раніше всі переговори між американцями та представниками радянського союзу відбувалися на нейтральній території (наприклад, у Женеві) в атмосфері підозри та напруженості. Зараз ситуація дещо покращилася і обидві сторони більше налаштовані на компроміс, ніж до цього"- наголосила Готемолер.

Термін угоди 1991 року про скорочення стратегічних наступальних озброєнь спливає у грудні цього року. Головною проблемою як для Росії, так і для США при укладанні наступного договору стануть принципи підрахунку кількості ядерних зарядів іншої сторони, адже, наприклад, за різними даними, у США в наявності від 2,200 до 5,500 одиниць ядерної зброї. "Однією із головних задач переговорів у Нью-Йорку стала методика та контроль підрахунку кількості ядерних боєголовок Росії та США, у розпорядженні яких перебуває понад 90% ядерної зброї у всьому світі,- відзначила Готемолер. — Природно, що жодна із держав не хоче, аби шпигуни від обох сторін постійно контролювали як виконуються умови двосторонніх угод. Тому їх потрібно зробити максимально чіткими та прозорими".

Наскільки Обамі вдасться втілити свою мрію про "світ без ядерної зброї" поки що невідомо, підсумовує видання, адже ні Росія, ні Китай поки що не хочуть запроваджувати жорсткі економічні та політичні санкції проти Ірану. "Тим не менше відновлення контролю над ядерною зброєю є популярним кроком Обами і більшість держав, що не мають у своєму розпорядженні ядерних технологій будуть задоволені, що "наддержава" США нарешті сама почала скорочувати свій ядерний арсенал"- завершує “The Washington Post”.

Підгот.Л.Дубенко.  />  

Читайте также по теме