Чотири опозиційні партії Молдови, що увійшли до нового парламенту (Ліберально-демократична партія Молдови, Ліберальна партія, Демократична партія і альянс "Наша Молдова"), сьогодні офіційно почали переговори про створення правлячої коаліції. На першій зустрічі їх лідери — Влад Філат (ЛДПМ), Міхай Гімпу (Ліберальна партія), Маріан Лупу (Демпартія) і Серафим Урекян ("Наша Молдова") — почали обговорювати принципи, на яких може бути установлена правляча коаліція, сформовано функціональний уряд для подолання політичної й економічної кризи. Лідери опозиції планують також визначити наявні точки зіткнення і розбіжності із питань внутрішньої і зовнішньої політики Молдови для формування коаліції на основі загальної платформи.
Принципова домовленість про створення правлячої коаліції була досягнута лідерами названих чотирьох партій відразу ж після оголошення перших підсумків виборів. Вони домовилися детально обговорити це питання відразу ж після оголошення Центрвиборчкомом офіційних результатів виборів.
Згідно з оприлюдненими сьогодні даними ЦВК Молдови, отриманими після обробки 100% бюлетенів, Партія комуністів набрала на виборах 44,69% голосів, Ліберально-демократична партія Молдови — 16,57%, Ліберальна партія — 14,68%, Демократична партія — 12,54%, альянс "Наша Молдова" — 7,35% голосів. Ці результати дозволяють партії комуністів отримати в новому парламенті 48 мандатів, а опозиції, у разі об’єднання, — в цілому 53 мандати. За попередніми даними, Ліберально-демократична партія отримає в парламенті 18 місць, Ліберальна партія — 15 мандатів, Демократична партія — 13 мандатів, альянс "Наша Молдова" — 7 місць.
Опозиція в разі об’єднання зможе вибрати голову парламенту і сформувати уряд, для чого необхідно 52 голоси. Водночас їй не вдасться без підтримки голосів комуністів, самостійно, вибрати президента, який висуває кандидатуру прем’єра, — для цього необхідний 61 голос. У цьому випадку партіям доведеться шукати компроміс для недопущення політичної кризи. Якщо главу держави не виберуть з двох спроб, парламент буде розпущений.
Раніше Демократична партія Молдови, чиї голоси можуть стати вирішальними при створенні правлячої коаліції, запропонувала всім партіям, що увійшли до нового парламенту за підсумками дострокових парламентських виборів 29 липня 2009 р., сформувати широку коаліцію для виходу з політичної кризи. Лідер Партії Маріан Лупу виключив можливість двосторонньої "вузької" коаліції з якою-небудь іншою партією, що пройшла до парламенту. М.Лупу сказав, що Демпартія на першому етапі почне переговори про створення широкої коаліції з трьома партіями ліберально-демократичної спрямованості, що увійшли до парламенту, — Ліберально-демократичною партією Молдови, Ліберальною партією, альянсом "Наша Молдова" для визначення наявних точок зіткнення і розбіжностей із питань внутрішньої і зовнішньої політики, для можливого формування коаліції на основі загальної платформи. Лідер ДПМ відзначив, що якщо перший етап переговорів завершиться успішно, сторони перейдуть до глибшого діалогу. На другому етапі переговорів належить вести діалог з Партією комуністів, без голосів якої неможливе обрання президента. />
За матеріалами “РБК-Україна”.