Останнє інтерв’ю Посла України у Мінську поставило МЗС України у непросте становище — експерт

Останнє інтерв'ю Посла України у Білорусі Романа Безсмертного поставило Міністерство закордонних справ України у непросте становище.

Таку думку висловив директор Школи політичної аналітики при НАУКМА Олексій Гарань в ексклюзивному коментарі журналісту ГолосUA.

За словами політолога, тези, якими оперував Посол у своєму інтерв'ю, були дивними. Очевидно, що Р. Безсмертний озвучив свою громадянську позицію. “Я здивований, що він про це говорив, як дипломат. Гадаю, що з формальної точки зору міністр закордонних справ Костянтин Грищенко правильно говорить: дипломат не має висловлювати свою позицію, яка може трактуватися як офіційна позиція Києва, тому що він представляє у Мінську усю країну” — зазначив О. Гарань.

При цьому на думку експерта, Р. Безсмертний тут вийшов за рамки своїх повноважень, оскільки дипломат повинен поводити себе по іншому. “Якщо дипломат не згоден з політикою, яка здійснюється керівництвом країни, у тому числі щодо країни свого перебування і висловлює це публічно, то далі він має робити вибір для себе: чи він продовжує висловлювати цю незгоду, чи він іде у відставку. Яке рішення буде з цього питання — ми ще побачимо, але зрозуміло, що це інтерв'ю поставило українське зовнішньополітичне відомство у непросту ситуацію”, — сказав він.

Водночас політолог нагадав, що Р. Безсмертний на інавгурацію Олександра Лукашенка не ходив. “Але вказівки: ходити чи не ходити, дає МЗС. І це рішення, яке мало узгоджуватися. Виникає питання: а воно узгоджувалося чи ні? Якщо Київ не визнає результатів виборів, то тоді Р. Безсмертний мав би не піти, цей хід би мав узгоджуватися”, — зазначив він.

О. Гарань висловив думку, що Посол Р. Безсмертний може навіть думати про повернення в українську внутрішню політику.

Нагадаємо, Р. Безсмертний в інтерв'ю одному з українських видань, що було опубліковане напередодні, даючи оцінку виборчому процесу 2010 року у Білорусі, сказав: “Коли українець (українка) говорить “виборчий процес”, він (вона) вкладає в цю фразу певний зміст. З точки зору українців, у білорусів виборів не було. Я бачив українські, грузинські, чеські, польські, британські вибори. Але те, що побачив у Білорусі, залишило дивні відчуття. Що таке вибори по-білоруськи? Це вибори без зовнішньої реклами, без будь-яких (великих чи малих) зібрань людей; це вибори, коли на всіх каналах лише одна людина. А потім мені відкрили таємницю: виявляється, що настільки відкритих виборів у Білорусі, як у 2010 році, ще не було. Не даю нікому оцінку — білоруси повинні жити своїм життям, українці — своїм. Але можу сказати: я не зміг би жити в таких умовах. Або зробив би все, щоб побороти таку ситуацію, або ця держава поборола б мене. В Україні я робив усе, щоб у нас таких виборів більше ніколи не було”.

Сьогодні у Верховній Раді голова МЗС України Костянтин Грищенко заявив, що у згаданому інтерв'ю Посол висловив свою власну думку, а не думку керівництва.

Читайте также по теме