Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) назвала епідемію «свинячого грипу» головним медичним скандалом століття і вирішила провести в січні слухання з питання «фальшивої пандемії» вірусу A/H1N1.
Так, голова комітету ПАРЄ з охорони здоров’я Вольфганг Водарг звинуватив ВООЗ у змові з великими фармкомпаніями.
За його словами, ВООЗ оголосила пандемію, змінивши для цього саме визначення: «Якщо раніше пандемією вважалося захворювання, що викликало хвороби або смерті великої кількості людей, то зараз — будь-яка хвороба, що розповсюджується через кордони, від якої у людей немає імунітету. Нове визначення змусило політиків багатьох держав підписати закриті контракти на постачання вакцин і ліків проти «свинячого грипу» під гарантії, за якими уряди брали на себе всю відповідальність за можливі наслідки. Так виробники вакцин гарантували собі величезні прибутки без будь-яких ризиків».
Українське відділення ВООЗ на цю заяву представника ПАРЄ відреагувало обережно. «Надання незалежних консультацій і рекомендацій країнам-членам ВООЗ — основна функція організації, до якої ВООЗ ставиться відповідально і не допускає впливу зацікавлених осіб», — сказав керівник ВООЗ в Україні Ігор Поканевич.
В Україні поки немає вакцини від «свинячого грипу». «Це питання часу. Як і раніше, вивчаються вакцини канадського, російського і французького виробництва», — говорить директор Центру грипу Олександр Гриневич.
Нагадаємо, в грудні під час візиту ВООЗ до України представники цієї організації ставили умовою отримання нами такої вакцини гарантії, що ми не пред’являтимемо претензій до виробників у разі смертей від щеплень.
Як відзначає видання, за попередніми оцінками експертів, у 2009 році українські фармацевти заробили більше 10 млрд. грн. — це на мільярд більше, ніж у 2008-му. Експерти не виключають, що це стало можливим завдяки епідемії, перш за все за рахунок великого товарообігу.
«Попит на «антигрипозні» препарати — вітаміни, імуностимулятори — виріс в останні два місяці в 2-3 рази», — відзначає директор з маркетингу однієї фармацевтичної маркетингової групи. Ще більше, пише видання, збагатилися виробники таміфлю — препарату, який вважається єдиними ліками від A/H1N1. Швейцарська фармкомпанія “Roche”, яка володіє ліцензією на препарат, відзвітувала, що у 2009-му доходи від продажу таміфлю зросли до $2,6 млрд, а у 2008-му складали лише $600 млн.
За матеріалами: “Сегодня”