З прийняттям нового житлового законодавства українців зобов'яжуть об'єднуватися в кооперативи і платити пеню за прострочені комунальні платежі.
Про це у своєму свіжому номері пише український тижневик.
Як зазначено в матеріалі, в Україні необхідність перегляду житлового законодавства назріла вже давно. Фактично у сфері ЖКГ наша країна до цих пір користується нормативними актами зразка більш ніж двадцятирічної давності.
Нинішня редакція Житлового кодексу передбачає, що протягом року після вступу документу в силу власники квартир повинні будуть створити керуючі організації — так звані об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) або, простіше кажучи, житлові кооперативи. У ЖК передбачено, що тим самим мешканці автоматично візьмуть на себе обов'язки з контролю над техстан будинку і прибудинкової території. Це виглядає досить привабливо для розвитку малого і середнього бізнесу в цій сфері, особливо з огляду на бажання влади законодавчо «відсунути» приватних підприємців від співпраці з великим бізнесом.
Мабуть, одним з найбільш спірних моментів документу є повернення механізму сплати пені за прострочені комунальні платежі. Нагадаємо, з 1996 року тимчасово було призупинено нарахування пені, яка складала 0,01% на день від суми заборгованості. Нині ж пропонується збільшити цю суму в десять разів — до 0,1%. 15 років тому загальна сума пені не могла бути більше суми боргу, що не передбачено в проекті даного кодексу. За словами Юрія Сербіна, заступника голови профільного Комітету Верховної Ради, ця норма може викликати серйозні протести в суспільстві. У цілому ж, на думку експерта, саме рішення влади систематизувати житлове законодавство вже є позитивним моментом.
Водночас, Гендиректор «Української юридичної компанії» Олег Мусієнко зауважив, що в окремих своїх положеннях кодекс суперечить цивільному законодавству та іншим нормативно-правовим актам. До того ж юрист зазначив, що поки ще не проведена експертиза на відповідність норм кодексу Конституції України. Ряд питань також викликала норма РК, згідно з якою передбачається примусове виселення мешканців з будинків, що підлягають реконструкції чи призначених під знесення. Однак, як зауважив Юрій Сербін, на практиці ця процедура буде можлива тільки при наявності рішення суду.
У свою чергу міністр ЖКГ Юрій Хіврич запевнив, що і в разі заборгованості по квартплаті людей виселяти не будуть. «Ми поки що не ставимо питання про позбавлення квартири. Ми ставимо питання про опису квартири, автомобіля, гаража, майна. Але механізм реалізації цього майна відсутня », — сказав міністр. У містобудівному комітеті Верховної Ради обіцяють, що перед голосуванням в проект Житлового кодексу будуть внесені зміни з урахуванням отриманих зауважень і рекомендацій. Для цього парламентарії збираються розглядати кодекс поетапно. Тому ймовірно, що новий рік Україна зустріне ще з радянським житловим законодавством.
За матеріалами: Журнал “Статус”