Існує багато аргументів як “за”, так і “проти” підвищення пенсійного віку, тому його треба максимально уповільнити.
Про це сказав заступник директора Інституту світової економіки та міжнародних відносин Валерій Новицький у коментарі кореспонденту ГолосUA .
“З одного боку, можна казати, що фінансова, економічна скрута є об’єктивим фактором підвищення пенсійного віку. Але, водночас, є, безумовно, і моральний аспект, і є момент, пов’язаний з моментами економічної доцільності і справедливості. Фактично, пенсійний вік в Україні піднімається настільки високо, що час між початком пенсії, середній час, і смертю пересічної людини є надто невеликим, і він буде поступатися відповідному показнику переважної більшості країн світу. У цьому є такий серйозний парадокс”, — сказав він.
Хоч для підвищення пенсійного віку й існують підстави, проблема є непростою, вважає експерт. “Люди виявляються у черговий раз ошуканими, вони на щось розраховували, і виходить, що їх сподівання були марними, хоча вони сумлінно працювали протягом життя. Тому проблема серйозна. Але треба розуміти й інше — що у бюджету не вистачає грошей, щоб фінансувати таку велику кількість старих людей. Той віковий діапазон, у якому люди є працездатними, не здатен покрити необхідність виплати грошей тим людям, які дійшли пенсійного віку”, — підкреслив він.
Вихід, на думку фахівця, полягає у тому, щоб уповільнити підвищення пенсійного віку. У цей термін, за його словами, повинні вкластися макроекономічні перетворення, які сприятимуть розвитку економіки, а, відтак, і наповненню Пенсійного фонду.
“Бюджет формують здебільшого зарплати. Зарплати пов’язані із тим, які фактори виробництва закладаються у певному виробничому процесі. Безумовно, ключовим фактором сьогодні, за умов інформаційної економіки, є фактор кваліфікації, інформаційна місткість людини, як носія капіталу. Треба думати, як зробити, як той науково-технічний кадровий потенціал, який частково ще залишається в Україні, яким чином він би міг бути ефективно використаний”, — наголосив Валерій Новицький.
Нагадаємо, однією з вимог продовження співробітництва України з Міжнародним валютним фондом є підвищення пенсійного віку. Однак заступниця голови Адміністрації Президента Ірина Акімова наприкінці минулого тижня, після від’їзду технічної місії МВФ запевнила, що підвищення пенсійного віку поки не проводитиметься, а Пенсійний фонд наповнюватиметься за рахунок інших джерел.
І. Носальська