Міністр фінансів України Віктор Пинзеник пропонує Нацбанку заходи, які дозволять підняти ліквідність банків та уникнути «тупикової» ситуації, пов’язаної із загрозою неповернення кредитів. />
Про це йдеться у листі Міністра фінансів до Національного банку України — повідомили Голос.UA у прес-службі міністерства.
Віктор Пинзеник пропонує внести до нормативних актів НБУ зміни, що дадуть можливість банкам надавати право позичальникам погашати валютні кредити (або їх частини) та відсотки по цих кредитах у національній валюті (за офіційним курсом НБУ на момент погашення), відтерміновувати погашення кредитів та знижувати кредитні ставки, за умови негайного погашення позичальником частини позики (як у гривні, так і у валюті), за добровільною згодою сторін приймати компромісні рішення, наприклад, частину валютного кредиту позичальник погашає достроково і негайно, решта кредиту переводиться у гривню за курсом, що діяв на момент отримання позики (але не нижче нього) або погашається тільки тіло кредиту у валюті (без сплати відсотків). Можливі й інші варіанти компромісів, які влаштовують обох партнерів (банк-позичальник).
Віктор Пинзеник висловив впевненість, що такі дії істотно зменшать ураженість банківського сектору та потребу в коштах для рекапіталізації банків України. “Водночас це значно полегшить проблеми підприємців та громадян”, — вважає він.
Для врегулювання обмінного курсу Віктор Пинзеник пропонує відстежувати використання купленої на валютному ринку валюти. “Моніторинг має включати пост-аудит операцій для потреб імпорту та прирівняних до них операцій”, — зазначає він у листі, разом з тим пропонуючи припинити продаж валюти для потреб готівкових операцій.
«В умовах масштабної банківської, а тепер уже і кризи економіки світу, такі кроки дозволять зменшити фінансові проблеми банків, врегулювати проблемні питання для виходу з «кредитного тупика» банків, громадян та економіки», — підсумував Віктор Пинзеник.