За останні п’ять років рівень поінформованості громадян України про небезпеки, що виникають при вживанні генетично-модифікованих організмів суттєво зріс.
Про це повідомила під час прес-конференції голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, передав кореспондент ГолосUA.
“За останні п’ять років дуже змінилася ситуація щодо поінформованості українських громадян з питань використання генетично-модифікованих організмів. Рівень поінформованості зростає, більшість опитуваних знає, що таке ГМО, це в основному стосується продуктів харчування. Навіть бабусі на ринках, коли їм задаєш питання, чи це трансгенна картопля, вже чули, що це таке, що це картопля великих розмірів, але вона дуже погано зберігається”, — сказала вона.
За інформацією фахівця, якщо у 2006 році за дослідженнями серед людей старшого віку — від 50 до 70 років лише 2% знали про ГМО у частині рослин, а серед населення 30-45 років було лише 5% поінформованих, то за дослідженнями у січні 2010 року дуже різко виросла кількість поінформованих у віці 50-70 років — цей відсоток складає близько 30. А серед населення 30-45 років — це близько 50%.
Разом із тим Т. Тимочко підкреслила, що зростання поінформованості населення про ГМО відбулося, бо Всеукраїнська екологічна ліга протягом останніх п’яти років проводила потужну інформаційну кампанію у рамках створення національної системи біобезпеки в Україні. “Завдячуючи саме засобам масової інформації ми змогли більше 12 тисяч раз вийти до людей за цей час”, — підкреслила вона.
Водночас голова Всеукраїнської екологічної ліги додала, що, на жаль, державної системної інформації через освітні заклади, через роботу державних засобів інформації в Україні не існує.
І. Носальська