ГолосUA
06:59 20/05/2010

Польща і Росія розійшлися в думках щодо причин загибелі Качинського

Учасники розслідування катастрофи літака президента Польщі Леха Качинського, який розбився 10 квітня під Смоленськом, розійшлися в думках щодо причин аварії. 

На думку російських експертів, Ту-154 зазнав аварії через недосвідченість екіпажу. Польська сторона вважає, що однією з причин катастрофи стало те, що команди диспетчера аеропорту Смоленськ-Північний дещо запізнилися.

Напередодні голова Міждержавного авіаційного комітету (МАК) РФ Тетяна Анодіна розповіла, що на борту Ту-154 не було вибуху, пожежі або теракту. Слідство не знайшло і проблем технічного характеру, які могли б спровокувати аварію. Як з’ясувалося, немає претензій у російських експертів і до роботи смоленського аеропорту, до якого так і не долетів президентський борт.

У Москві зробили акцент на тому, що під час посадки польського літака над Смоленськом стояв туман, який не став для екіпажу несподіванкою. За словами співробітників МАК, як тільки Ту-154 опинився в зоні відповідальності диспетчерів Північного, вони двічі попередили, що погода гірше встановленого мінімуму і "умов для прийому немає". Крім того, льотчикам казали про туман їхні колеги.

Експерти стверджують, що пілоти добре розуміли, про що йде мова. З колегами вони говорили рідною мовою, а зі смоленським диспетчером командир екіпажу особисто вів переговори вже російською, причому експерти оцінили його знання мови як задовільне.

Тим не менше, з якихось причин пілоти все ж таки вирішили йти на посадку. Як відомо, ця спроба завершилася невдало — коли Ту-154 зачепив шасі крони дерев, пілоти спробували набрати висоту, але зробити цього вже не змогли — приблизно в 1100 м від початку злітно-посадкової смуги літак обламав ліве крило об велику березу, перекинувся догори колесами і вдарився носом у землю.

Російські експерти пояснили настільки нелогічні і дивні дії польського екіпажу його недосвідченістю. "У підрозділі (де служили президентські льотчики) не було детальної програми підготовки пілотів Ту-154М. Екіпаж не відпрацьовував взаємодію на тренажері для особливих випадків польоту", — зазначив глава слідчого департаменту МАК Олексій Морозов.

Цей аргумент росіян був, мабуть, єдиним, проти якого не став заперечувати офіційний представник Польщі в технічній комісії Едмунд Кліх. "В 36-му полку програми підготовки на тренажерах екіпажів літака Ту-154 дійсно немає", — погодився він. Проте з іншими доказами російської сторони, що стосуються власне причин катастрофи, польський експерт, як з’ясувалося, не був згодний.

Росіяни припустили, що фатальні дії польських пілотів могли бути пов’язані з присутністю сторонніх осіб у кабіні (за неофіційними даними, це були командувач польськими ВПС Анджей Бласік і глава дипломатичного протоколу МЗС Польщі Маріуш Казана).

Тим часом Едмунд Кліх повідомив, що Ту-154 був військовим, а не цивільним літаком і присутність у кабіні пасажирів не суперечила прийнятим у ВПС Польщі правилами. Екіпаж, на його думку, розумів, як важлива участь президента в катинських заходах, оцінив всі ризики і ухвалив рішення про посадку, як того вимагають інструкції.

Водночас, на переконання польських фахівців, команда диспетчера "Сто перший, горизонт!" прозвучала занадто пізно, коли літак вже опустився нижче стометрової висоти для прийняття іншого рішення.

За матеріалами: ТСН.ua />  

Читайте также по теме