В Україні з 1 липня поточного року вступила в силу Постанова Кабінету міністрів про обов’язкове маркування продуктів харчування на вміст генетичо-модифікованих організмів (ГМО), але продовжує існувати законодавча невизначеність у цьому питанні.
Про це повідомила журналістам Леся Ковтун, адвокат адвокатського об’єднання "Волков, Козьяков і партнери".
“Ми маємо законодавство, що неприйнятне для контролю харчових продуктів на вміст ГМО”, — заявила експерт.
За її словами, порядок маркування, прийнятий Кабміном, за яким Держспоживстандарт має контролювати якість продукції та вміст ГМО, не досконалий, тому що Держспоживстандарт має лише повноваження контролю якості продуктів, які вважаються такими за технічними стандартами навіть за наявності ГМО.
На думку Ковтун, причиною такого стану речей є те, що на сьогодні не розроблені законодавчі порядки відстеження, ідентифікації, перевірки вмісту ГМО у продукції, яка випускається. “Ми очікуємо, що у майбутньому будуть розроблені підзаконні нормативні акти, які будуть чітко визначати засоби ідентифікації наявності ГМО, спосіб отримання споживачем інформації про наявність ГМО у продуктах”, — наголосила фахівець.
Зараз, на думку Ковтун, можна говорити лише про те, що зазначення достовірної інформації про наявність ГМО у продукції — добра воля виробника чи постачальника.
І. Носальська