ГолосUA
10:22 10/10/2010

Позбавлення ВСУ його компетенції може привести до чисельних юридичних колізій — висновки Венеціанської комісії

Позбавлення Верховного суду його головної компетенції та створення трьох різних спеціалізованих юрисдикцій, очолюваних трьома касаційними судами, не тільки не відповідає моделі судової системи, описаній в Конституції України, але й може привести до чисельних і складних юридичних колізій.

Такі твердження містить експертний висновок стосовно закону України «Про судоустрій і статус суддів». Висновок підготували Штефан Ґасс, професор Університету прикладних наук Північно-Західної Швейцарії, заступник голови Апеляційного суду Базеля-Ландшафта (Швейцарія), і Поль Лемманс, член Державної ради Бельгії, професор Католицького університету в Лейвені (Бельгія).

Дана експертна оцінка лягла в основу попередніх висновків Венеціанської комісії, які, за інформацією «Дзеркала тижня», буде затверджено і оприлюднено 15—16 жовтня.

«Позбавлення Верховного суду його головної компетенції та відповідне передання цієї компетенції низці вищих спеціалізованих судів навряд чи, як на нас, відповідає системі, що її окреслено в Конституції. Так само важко собі уявити, які причини могли спонукати законодавця перетворити Верховний суд на суд, що аж ніяк не схожий на «верховний» суд у звичному сенсі цього слова. Зайве казати, що якби склалося враження, буцімто джерелом натхнення для нової судової архітектури було бажання «нейтралізувати» Верховний суд за деякі з його рішень або ухвал, тоді б Закон слід було вважати за тривожний наступ на незалежність цього суду і судоустрою в цілому», — зазначають європейські юристи.

При тому вони наголошують не тільки на сумнівному з точки зору Конституції характері нової системи, але й на її здатності породжувати правові колізії.

«Нова система є сумнівною і з іншого погляду. Створення трьох різних спеціалізованих юрисдикцій, очолюваних трьома касаційними судами, не залежними один від одного, може призвести до численних і часто складних колізій юрисдикції. Щонайменше, чого можна було б очікувати в такій ситуації, є ефективна система розв’язання таких колізій — наприклад, з допомогою особливого «колізійного» суду. Однак, як видається, такої системи немає», — констатували експерти.

 

Читайте также по теме