В разі ухвалення нової редакції Трудового кодексу роботодавець при невиконанні колективного договору не буде нести жодної відповідальності.
Про це сказав голова Конфедерації Профспілок України Михайло Волинець на прес-конференції, передав кореспондент ГолосUA.
“У запропонованому у Верховній Раді проекті Податкового кодексу не передбачено жодної відповідальності за невиконання колективного договору працедавця. А профспілки — взагалі обмежені у можливості захисту найманого працівника”, — зазначив Волинець.
Михайло Волинець пояснив, що, якщо, наприклад, на підприємстві немає профспілкового відділення, переговори з працедавцем може вести відповідальна особа від колективу. “Але парадокс полягає в тому, що назначає цю людину сам працедавець, хоча він може взагалі її не призначати. А це означає, що він може не погоджуватися з працівниками умови праці і тривалість робочого дня. І для сьогоднішнього дня — це є нонсенсом, оскільки в Україні — найкоротші відпустки в Європі, а за тривалістю робочого тижня (найбільша кількість годин робочого тижня — ред.) — ми займаємо друге місце в Європі після Білорусі”, — зауважив експерт.
Окрім того, на думку Волинця, дуже багато норм Трудового кодексу виписані не достатньо чітко, через що працедавець може трактувати ці норми по-своєму. “Тобто, працедавець може на своє бачення збільшувати тривалість робочого тижня, використовувати технічні засоби для стеження за найманими працівниками, що в свою чергу може призвести до шантажу працівників з боку керівництва”, — повідомив він.