Правляча коаліція Молдови має намір ініціювати проведення референдуму щодо вступу країни в НАТО.
Про це заявив лідер Ліберально-демократичної партії Молдови Володимир Філатов, якому пророкують спікерство парламенту.
За його словами, даний референдум може бути проведений через два-три роки. «Ми не зупинятимемо нікого, хто вирішить його реалізувати. Нам необхідна підтримка ЗМІ для інформування населення про те, що означає НАТО і куди веде ворожість по відношенню до цього інституту», — додав Володимир Філат.
Як зазначив заступник голови Ліберал-демократичної партії Олександр Тенасе, атлантична інтеграція Молдови стає її пріоритетом, правда довгостроковим.
На думку експертів, існує вірогідність, що реалізація перспективи вступу до Північноатлантичного альянсу похитне позиції Москви в регіоні, що базується на збереженні Молдовою нейтрального статусу.
НАТО не повинний перейти через річку Прут, до якої знаходиться — Румунія, за якою — Молдова. По суті, на такій умові, що є перешкодою подальшого просування НАТО на схід (Румунія — член Північноатлантичного альянсу), останні два роки трималися російсько-молдовські відносини.
Водночас, експерти не виключають, що курсу нової влади на інтеграцію в НАТО може завадити економічна криза, яка все більше позначається в країні. «Новій владі, швидше за все, доведеться займатися не інтеграцією в ЄС і НАТО, а шукати можливості платити зарплати і пенсії», — заявив директор Кишинівського Інституту громадської політики Аркадій Барбарош.
На думку експерта, криза може бути використана Партією комуністів, яка програла на нещодавніх виборах парламенту об’єднаної опозиції: «Досить дати парламентській коаліції сформувати уряд і покласти на нього всю відповідальність за ситуацію в країні, і вже в наступному році на чергових дострокових парламентських виборах правлячий альянс програє».
Ситуацію погіршує зниження грошових надходжень від молдовських ґастарбайтерів в Росії і Європі. Раніше вони переказували на батьківщину більше 1 млрд. дол.. — половину молдовського бюджету. В уряді Молдови не приховували, що молдовські робітники за кордоном практично тримали на плаву економіку країни. Нова молдовська влада такої підтримки буде позбавлена, резюмує видання.
Нагадаємо, 8 серпня чотири опозиційних молдовських партії оголосили про створення коаліції, в яку не ввійшли комуністи. Маючи у своєму розпорядженні 53 мандати, учасники коаліції зможуть сформувати уряд. Тим не менше, для обрання президента їм потрібно буде домовлятися з Компартією. Перше засідання молдовського парламенту нового скликання призначене на 28 серпня.
За матеріалами: «Независимая газета» /> , «moldnews.info»