Україна вважає, що російська сторона не дотримується взаємних зобов’язань, передбачених Меморандумом між урядом Російської Федерації і Кабінетом Міністрів України про співпрацю в газовій сфері.
Про це йдеться у Заяві України стосовно поставок і транзиту російського природного газу, яку підписали Президент Віктор Ющенко і Прем"єр-міністр Юлія Тимошенко, — повідомила прес-служба глави держави.
У документі наголошується, що Україна та Російська Федерація були і залишаються стратегічними партнерами у багатьох сферах, зокрема енергетичній. Протягом тривалого часу Україна надійно забезпечує транзит російського природного газу до європейських країн.
Вона цінує домовленості між обома країнами, досягнуті Президентами 12 лютого 2008 року, і взаємні зобов’язання, зафіксовані в Меморандумі між урядом Російської Федерації і Кабінетом Міністрів України про співпрацю в газовій сфері від 2 жовтня 2008 р. Керівники України вважають їх суттєвим кроком, спрямованим на поліпшення взаєморозуміння та практичного співробітництва в цій галузі.
Положення Меморандуму передбачають, що при виконанні українською стороною своїх зобов’язань щодо розрахунків за поставлений українським споживачам природний газ, з 1 січня 2009 р. будуть встановлені прямі довгострокові відносини між «Газпромом» і компанією «Нафтогаз України» щодо поставок газу в обсягах, які забезпечать його баланс для повного задоволення потреб українських споживачів без посередників.
Меморандумом також передбачено поетапний перехід протягом трьох років до ринкових, економічно обґрунтованих і взаємоузгоджених цін на російський природний газ для споживачів України і тарифів на його транзит через територію України.
Українська сторона 30 грудня 2008 року повністю розрахувалася з російською стороною за природний газ, отриманий у поточному році. Таким чином, станом на 1 січня 2009 року Україна не має перед Російською Федерацією жодних заборгованостей за природний газ.
За розрахунками української сторони, зробленими на підставі Меморандуму, на початок 2009 року ціна на російський природний газ для України на українсько-російському кордоні повинна становити 201 долар США за одну тисячу куб. метрів, ставка транзиту по території України — не нижче 2 доларів США за одну тисячу куб. метрів на 100 км відстані.
Запропоновані Російською Федерацією умови щодо підвищення ціни на газ до 250 доларів США за одну тисячу куб. метрів з урахуванням різкого падіння світових цін на нафту є фактичним встановленням для України середньоєвропейської ціни на природний газ. Натомість російською стороною пропонується зберегти ставку транзиту 1,7 доларів США, що більш як вдвічі нижче середньоєвропейських показників. Такий рівень транзитної ставки практично унеможливлює підтримання газотранспортної системи в належному технічному стані.
Переговори з російськими партнерами на основі положень згаданого Меморандуму будуть продовжені. Однак, оскільки до 1 січня 2009 року домовленостей між українською і російською сторонами не досягнуто, керівництво України закликає російських партнерів дотримуватися взаємних зобов’язань України та Російської Федерації щодо обсягів транзиту природного газу до європейських споживачів та забезпечення балансу газу для українських споживачів за діючими на сьогодні ціновими параметрами. Корекцію розрахунків за взаємними зобов’язаннями провести відповідно до цін на природний газ і його транзит, які будуть зафіксовані у підсумкових документах за результатами згаданих переговорів.
У Заяві наголошується, що громадяни України будуть надалі забезпечені природним газом у необхідних для власного споживання обсягах. Жодна українська сім’я не відчує ускладнень, оскільки Україна має достатні обсяги запасів газу у сховищах, що дозволить забезпечувати власні потреби протягом тривалого часу. Продовження міжурядових переговорів щодо поставок російського природного газу не може бути і не буде приводом для обмеження постачання комунальних послуг для населення, передусім теплопостачання.
Керівники Української держави ще раз заявили, що Україна гарантує технологічне забезпечення надійного і безперебійного транспортування російського природного газу до європейських країн своєю територією.
Вони також закликали російську сторону в дусі стратегічного партнерства і традиційних дружніх відносин між нашими країнами спільно докласти зусиль для якнайшвидшого завершення переговорного процесу щодо поставок і транзиту російського природного газу.