“Newsmax.com”
13:02 07/08/2009

Про американських союзників, котрі часом так дратують…

Відносини Вашингтона із своїми трьома союзниками у Європі — президентом Грузії Саакашвілі, президентом України Ющенком та прем’єром Італії Берлусконі — не завжди відзначаються дружелюбністю, — вважає “Newsweek” /> .
"Часом, здається, що Білий Дім радше б відрікся від своїх союзників у Європі, аніж працював із ними через численні помилки та провали у їхній політиці"- зазначає видання. "Тим не менше політикам не завжди вдається формувати дружні відносини з тим, з ким цього хотілося б. Доводиться обирати із мізерного переліку наявних на політичній арені осіб. При цьому Вашингтону частенько доводиться закривати очі на порушення прав людини, домашню непопулярність та складність характеру цих вимушених союзників. Придушення опозиції, провокування війн, небажання віддавати владу — все це Америка зможе стерпіти у їхній поведінці, якщо вони проводитимуть таку регіональну політику, яка відповідатиме її інтересам".

Тож, аналізуючи особливості цих інколи дражливих для США партнерів, видання склало дещо ненауковий, але заснований на реальних фактах портрет лідерів, із якими Вашингтон тісно працює та іноді навіть задоволений ними.

Лідер: Михайло Саакашвілі
Посада: Президент Грузії

Що Америці подобається в ньому: Прозіхадна орієнтація Саакашвілі відчувається чим би він не займався — проводив зовнішню політику чи просто спілкувався із громадськістю. І це не дивно, адже його біографія тісно пов’язана із США. Він вивчав право у Колумбійському університеті та університеті імені Джорджа Вашингтона. Його дружина — голандка. Прийшовши до влади у 2003-му, основною задачею "Мішо" вибрав вступ Грузії до НАТО та ЄС. Саакашвілі втілив суттєві економічні реформи, які дозволили Тбілісі фактично позбутися статусу так званої сфери впливу Москви. Він навіть вирішив повоювати із великою Росією за територію Південної Абхазії у серпні 2008-го. Потужна антиросійська та продемократична риторика Михайла забезпечила йому військову та гуманітарну підтримку з боку Вашингтона. Перебуваючи у Тбілісі, віце-президент США Джо Байден запевнив Саакашвілі, що Америка підтримуватиме його, не дивлячись на спроби покращити відносини із Кремлем.

Що розлючує США: Попри всі гучні заяви "Мішо" про його величезний прогрес у реформуванні грузинської політичної системи, результати відверто не приголомшують. Мирна демонстрація, що проходила вулицями Тбілісі у 2007-му, через наказ Саакашвілі застосовувати правоохоронним силам сльозогінний газ та водяні гармати, перетворилася у жорстокі масові заворушення. До того ж у рейтингу “Міжнародної прозорості” грузинський уряд займає сумнівне 67-ме місце із 180. Офіс президента настільки екстравагантний, що іноді його називають не інакше ніж "палацом Калігули". Водночас, видання ставить під велике запитання версію Тбілісі щодо минулорічного російсько-грузинського конфлікту і справжнім ініціатором військових подій, які коштували тисячі життів та остаточного відокремлення Абхазії й Південної Осетії, вважає саме Саакашвілі, а не Медведєва із Путіним, як стверджувалося раніше. Не слід також забувати, що грузинсько-американська дружба, разом із бажанням Тбілісі вступити до НАТО, постійно діє на нерви Москві.

Лідер: Віктор Ющенко.
Посада: Президент України.

Що Америці подобається в ньому: Драматичні події помаранчевої революції 2004-го, після яких до влади прийшов не фаворит Москви Янукович, а прозахідний герой, якого отруїли напередодні виборів, досі не дають спокою Вашингтону. До того ж йому імпонує нав’язливе бажання Ющенка зробити Україну членом НАТО та ЄС. Як і у Саакшвілі, у Віктора Андрійовича є особисті зв’язки із Америкою, адже його дружина Катерина Ющенко уроженка Чикаго.

Що розлючує США: Перебування Ющенка при владі вже протягом 5-ти років можна охарактеризувати одним словом — перманентна політична криза. Постійні сварки уряду, парламенту та президента перетворилися майже на щоденний випуск теленовин. Внаслідок нестабільних коаліцій у країні постійно змінювалася влада, яка здійснювала перетворювання у державі на власний розсуд. Близьких друзів, разом із членами команди президента неодноразово звинувачували у зловживаннях та корупції. В Україні Ющенко для більшості є антигероєм, адже майже всі переконані, що розвал економіки — його рук справа. Популярність президента становить аж 5%. До того ж індивідуальний порив Віктора Андрійовича зробити Україну членом НАТО не підтримує більшість українців, не кажучи вже про Росію, яка також незадоволена близькими відносинами Вашингтона із Києвом. 

Лідер: Сильвіо Берлусконі.
Посада: Прем’єр-міністр Італії.

Що Америці подобається в ньому: За часів адміністрації Буша, Сільвіо Берлусконі був одним із найнадійніших союників США у Європі. На відміну від його колег у Франції та Німеччині, Берлусконі рідко зважувався критикувати США публічно. Зокрема, у 2003-му, не дивлячись на потужну опозицію, він відрядив військовий контингент до Іраку.

Що розлючує США: 72-річний прем’єр більше схожий на клоуна, ніж на мудрого та досвіченого політика. Його життя — це суцільний таблоїд, в якому секс-скандали не більше, ніж сіра буденність. Одна із найсвіжіших розповідей про його оргії на віллі у Сардинії згадувала навіть колишнього прем’єра Чехії Мірека Тополанека та прем’єра Росії Путіна (перший загорав голим, а другий невдало обрав постіль, куди потім привів повію італійський прем’єр). Заяви Берлусконі неодноразово викликали суспільний резонанс. Серед його шедеврів — охарактеризування Обами "засмаглим" та порівняння себе із Ісусом Христом і Наполеоном.

Підгот. Л.Дубенко.

 

Читайте также по теме