ГолосUA
06:53 07/06/2010

Про ситуацію з вирубкою дерев у Харкові розповіли ПАРЄ

Правозахисники поінформували про події з вирубкою дерев у центральному парку Харкова Парламентську Асамблею Ради Європи, і тепер очікують на її реакцію.

Центральний парк Харкова був останнім, який місцева влада не чіпала. Два роки тому, після рішення міськради про будівництво на цьому місці комерційних об’єктів – готелю, апартаментів та дороги – почалися акції протесту. Тепер дорозі надали статус об’єкта підготовки до «Євро-2012» – без скасування попередніх рішень міськради та без проведення громадських слухань. Харків’яни, серед яких діти та жінки, два тижні цілодобово чергували в парку, намагаючись урятувати вікові дуби та корабельні сосни. Люди кидалися під пили, закриваючи собою дерева, альпіністи навіть чергували на верхівках, аби завадити вирубці.

Спочатку активістів, яких охрестили «зеленим фронтом», витісняли з парку міліціонери, є відео, на якому видно побиття людей правоохоронцями. Згодом небайдужим харків’янам довелося мати справу з більш агресивними дорожниками, які направляли на людей бульдозери, а також зі співробітниками муніципальної охорони, їх назвали «людьми у чорних сорочках». Саме вони врешті-решт, застосовуючи грубу фізичну силу, виштовхали захисників дерев з парку.

Тим часом правоохоронці не втручалися у їхні дії, фактично дозволяючи викручувати руки активістам та травмувати їх. Загалом за два тижні протистояння до райвідділу потрапили дванадцять активістів. Одного із захисників суд оштрафував на сто п’ятдесят гривень за опір правоохоронцям, ще один отримав три доби арешту.

Екологи та правозахисники так і не побачили від представників влади необхідних дозволів на будівництво. Генеральний план міста знаходиться у мерії під грифом «тільки для службового використання». Українська Гельсінська спілка з прав людини засудила незаконні дії органів місцевого самоврядування та міліції. Представники Харківської правозахисної групи мають намір оскаржити всі судові рішення щодо захисників парку. Упродовж конфлікту до генпрокуратури, СБУ, МВС та Президента України були направлені звернення про грубі порушення законодавства. Але Харків почули лише, коли ліс уже вирубали. Віктор Янукович заявив виданню «Острів», що створена робоча група зі з’ясування причин конфлікту, а губернатор Добкін отримає від нього «жовту картку», тому що, мовляв, навіть необхідність підготовки до «Євро-2012» не дає права вдаватися до таких заходів.

Місцеві депутати та громадські діячі, що підтримують захисників парку, намагаються домогтися ведення мораторію на масове знищення зелених насаджень у Харкові. Свій протест висловили й харківські журналісти, яким грубо заважали проводити відеозйомку.

Виконуючий обов’язки мера Харкова Геннадій Кернес спершу взагалі не хотів прислухатися до думки харків’ян, вважаючи акцію протесту проплаченою опозицією. Тільки наприкінці конфлікту мерія погодилася на проведення 19 червня громадських слухань щодо подальшої вирубки зелених насаджень. Але чи будуть притягнуті очільники міста до відповідальності за парк імені Горького, викликає сумніви. За висновками керівника екологічної групи «Печеніги» Сергія Шапаренка, зафіксовано понад сім сотень зрубаних дерев. Однак будівельники вже викорчували пеньки, а стовбури та гілки подрібнили на спецмашинах.

У цієї історії є ще один моральний аспект. На місці, де влада хоче будувати дорогу, під час Другої світової війни були поховані німецькі офіцери та солдати. Їхні рештки були вивезені на німецьке кладовище, але дослідники стверджують, що у цьому місці є ще інші поховання.

За матеріалами: Німецька хвиля />  

Читайте также по теме