Заплановане на початок грудня запровадження обов’язкового продажу 70% ліків виключно за рецептами в Україні переноситься як мінімум на чотири місяці. Це вже не перша відстрочка підписання відповідного міністерського наказу.
Проект змін до чинних нормативно-правових актів щодо обов’язкової реалізації 70% медичних препаратів виключно за рецептами, виписаними на латині, має бути допрацьованим. Таку інформацію поширило Міністерство охорони здоров’я України, чим одночасно заспокоїло фармацевтів і лікарів та насторожило галузевих експертів.
За словами очільника профільного департаменту міністерства Валерія Стеціва, посилення контролю за відпуском рецептурних лікарських засобів з аптек та їх структурних підрозділів досі неможливе через неготовність до цього ані лікарів, ані аптекарів. Мовляв, потрібно іще впорядкувати процедуру отримання бланків рецептів лікарями та провести серед них роз’яснювальну роботу.
Проте колишній міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук вважає наявну ситуацію ненормальною. В розмові з Deutsche Welle він заявив, що 2005 року сам намагався посилити рецептурний відпуск ліків, проте не встиг. «Наступний міністр відклав це питання на місяць, а зрештою пауза затягнулася на п’ять років», — каже екс-міністр.
Радіти з відстрочки, за словами Поліщука, можуть лише фармацевти. За його інформацією, в разі посилення суворості реалізації ліків галузь втратить близько 500 млн доларів річних надходжень — п’яту частину свого обороту.
В той же час українці, можливо, перестануть купувати непотрібні їм ліки, частка яких, за словами екс-міністра, становить чи не 40% від усіх реалізованих препаратів.
За матеріалами: Німецька хвиля