Tawhaki International LP подала документи в Національне агентство екологічних інвестицій України на участь у конкурсі з придбання українських квот на викиди парникових газів.
Про це виданню «Дело» повідомив народний депутат Петро Кузьменко. За його словами, компанія має намір купити 50 млн. тонн викидів. Натомість вона обіцяє інвестувати в українську економіку понад $ 1 млрд.
Те, що документи дійсно надійшли на участь у конкурсі, підтвердив виданню і глава Національного агентства екологічних інвестицій України Сергій Орленко. «Так, ми отримували їх пропозицію. Однак поки що готового проекту в них немає, це питання буде вирішуватися вже в ході переговорів », — сказав Орленко. Зокрема, за його словами, один з раундів переговорів повинен був відбутися вже вчора.
Щоб збільшити шанси компанії Tawhaki International LP, народний депутат від БЮТ Петро Кузьменко написав звернення до першого віце-прем’єра Андрія Клюєва. У ньому депутат як раз і вказав умови, на яких компанія бере участь у конкурсі. «До мене звернулася група інвесторів, що представляють інтереси великої американської корпорації. У них вже 2 роки не виходить придбати квоти, ось я і займаюся цим як народний депутат», — пояснив свою зацікавленість Кузьменко. Більше того, депутат особисто відніс звернення до приймальні першого віце-прем’єр-міністра. Проте яке рішення прийняв Андрій Клюєв по співпраці з цією компанією, поки невідомо. «Я залишив своє звернення у Клюєва і поїхав до Румунії», — зазначив Кузьменко.
«Дело» провело розслідування і прийшов до висновку, що компанія зареєстрована як Tawhaki International LP в Лондоні і афільована з фірмою, за якою стоять громадяни України. Пізніше цю інформацію підтвердив і колишній керівник Нацагентства екологічних інвестицій Ігор Лупальцов. За його словами, саме через це фірмі в 2009 році було відмовлено в участі в конкурсі на покупку квоти на викиди парникових газів.
Депутат Кузьменко запевняє: Tawhaki International LP — американська. Однак насправді компанія позиціонує себе як новозеландська. У минулому році в числі двох претендентів вона брала участь на закупівлю 50 млн. тонн парникових газів поряд зі швейцарською Dighton Carbon SA. Рівно рік тому Кабмін Юлії Тимошенко публічно висловив намір підписати з цими фірмами контракт. «Залучені кошти від продажу вуглецевих квот новозеландської компанії планується направити на будівництво сміттєпереробних заводів і реконструкцію міських звалищ», — заявив тоді екс-директор департаменту розвитку екологічного ринку Національного агентства екологічних інвестицій Тарас Бебешко.
Однак в останню хвилину Нацагентство відмовилося від намірів торгувати квотами з фірмою з Нової Зеландії. «Плани підписати контракт з Швейцарією і Новою Зеландією справді були. Однак Кабмін довго не міг зійтися за ціною, тому минулого року були підписані два інших контракти — з Японією та Іспанією», — проінформував екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. Цю ж інформацію підтвердив «Делу» екс-голова Нацагентства екологічних інвестицій Ігор Лупальцов. «Було підписано два контракти. 320 млн. євро, які ми виручили від продажу квот, до цих пір лежать на казначейському рахунку», — зазначив він.
По всій видимості, Tawhaki International LP від своїх намірів не відмовилася і вирішила за допомогою депутата Петра Кузьменка спробувати щастя з новим урядом. Тим часом «Дело» з`ясувало, що собою являє ця велика корпорація. Оскільки в минулому році Tawhaki International LP позиціонувалася як новозеландська, «Дело» звернулося в новозеландському базу даних суб’єктів економічної діяльності. Проте там така фірма не значиться. Спеціалізований міжнародний огляд Carbon news за 2009 рік повідомляє: Tawhaki International LP є американським хедж-фондом. Але і в США не вдалося знайти ні адреси офісу, ні номера телефону цієї структури.
Згідно з іншим міжнародного огляду — Carbon monitor — за липень 2009 року, корпорація афільована з фірмою OMKE Minerals Limited. Остання зареєстрована у Великобританії. «Дело» направило запит до Лондона і отримало відповідь про те, що компанія зареєстрована в Лондоні по вул. Томаса Мора, д. 4. Її директором є громадянин Данії Михайло Деву (Michael Devoe), а секретарем — громадянка Великобританії Оксана Деву. Окрім загальної прізвища, їх об’єднує прописка: вул. Весняна, 34б, в Голосіївському районі Києва.
Пізніше цей «Кіотський пазл» для газети «Дело» склав сам Лупальцов. «Ми відмовилися підписувати контракт з Tawhaki International LP, оскільки після перевірки виявилося, що це зовсім не новозеландська компанія. Вона заснована трьома громадянами України », — зазначив Лупальцов. За його словами, в числі засновників також значиться екс-співробітник Лупальцова Тарас Бебешко, який у минулому році розповідав журналістам, які вигоди принесе Україні продаж квот на парникові викиди Нової Зеландії.
Кіотський протокол — міжнародний документ, прийнятий в Кіото в грудні 1997 року на додаток до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (РКЗК). Кіотський протокол став першою глобальною угодою про охорону навколишнього середовища, заснованим на ринкових механізмах регулювання — механізмі міжнародної торгівлі квотами на викиди парникових газів.
За матеріалами: Дело />