Радіоактивні речовини з Чорнобильської АЕС можуть бути дезактивовані за 400 годин.
Про це повідомив член-кореспондент Міжнародної академії інформатизації Анатолій Кіндеревич, презентуючи 4 українські та 1 американський патенти на винахід методів та обладнання прискорення часу напіврозпаду радіоактивних речовин, передав кореспондент ГолосUA.
Так, за його словами, період розпаду такої радіоактивної речовини як «Цезій-137», зменшений з 30 років до 98 годин. Більш важкі радіоактиви, на кшталт стронцію, які розпадаються за 400-500 років, в лабораторних умовах дезактивуються за 400 годин.
Анатолій Кіндеревич повідомив, що надіслав листа до Кабміну та Верховної Ради, які, в свою чергу, переправили його до МНС з пропозиціями не утилізовувати радіоактивні відходи на ЧАЕС, а дезактивовувати їх. «Зі 130 тонн радіоактивних елементів, які зараз знаходяться в об’єкті «Саркофаг», близько 50 тонн перетворились на пилюку. Ми пропонуємо відсмоктувати їх методом пилососа, переправляти в контейнерах та обробляти на наших установках», — зазначив експерт.
За його словами, це не лише економічно вигідно Україні, оскільки дезактивація цих елементів потребує 300 млн. доларів (в той час як спорудження об’єкту «Саркофаг-2» оцінюють у 800 млн. дол.), але і дасть змогу заробити, дезактивуючи радіоактивні відходи інших країн до фонового стану.
Відповіді на пропозиції, за словами Анатолія Кіндеревича, поки що не надходили.
І. Стефанюк