Міністр економіки тіньового уряду Анатолій Кінах прогнозує дефіцит у держбюджеті наступного року 85 мільярдів гривень замість закладеного урядом 31 мільярда.
Про це повідомила газета “Сегодня”.
Головна проблема бюджету, з точки зору його критиків, нереальність – повідомила газета. /> Уряд прогнозує зростання ВВП на 0,4% та інфляцію 9,5% (наприклад, у поточному році називають 19,6—25% інфляції). За словами регіоналів, у кращому випадку ми матимемо 5% падіння ВВП та інфляцію 15%.
Погасити дефіцит прем’єрка Юлія Тимошенко планує за рахунок трьох джерел: випуск облігацій внутрішньої позики, закордонні кредити та приватизація. Проте Кінах вважає, що два останніх джерела нереальні – в умовах кризи ані взяти у борг, ані продати будь-що буде неможливо.
Залишаються облігації. Їх Кабмін планує випустити на 70 млрд. гривень, але, на думку регіоналів, ними погасять дефіцит бюджету. При цьому, як заявив один із кращих економістів ПР Микола Азаров, у бюджет закладено схему: Кабмін друкує облігації, а Нацбанк зобов’язаний їх викупити. Зробити це можна лише шляхом розкручування інфляції.
“У бюджет не заклали антикризові заходи, які використовує увесь світ — зниження податків та облікової ставки Нацбанку. По суті, не зроблено нічого для підтримки економіки, і це все відчуватиметься вже найближчим часом – новою хвилею безробіття та зростанням цін,- сказав Анатолій Кінах. — Бюджет потрібно переглянути, аби надруковані 85 млрд. пішли на розвиток виробництва, тоді ми матимемо інфляцію 15%. А якщо, як було у 2008 році, усе піде одразу у споживання, цифри інфляції спрогнозувати не зможе ніхто”.
У депутатів БЮТ — інша думка. “Коли регіонали пропонували додати у видаткову частину бюджету 100 млрд., вони казали, що у бюджеті багато прихованих статей прибутку. Тому заяви про 85 млрд. дефіциту просто непрофесійні, — вважає народний депутат Ольга Боднар. — Бюджет-2009 реальний, а Кабмін зробить усе, аби його виконати”.
За словами регіоналів, підпис під Бюджетом-2009 не поставив міністр фінансів Віктор Пинзеник. БЮТівці це спростовують, а сам Пинзеник мовчить. Проте суботнє інтерв’ю міністра “Дзеркалу тижня” — фактично проти бюджету: міністр вбачає небезпеку в емісії НБУ та інфляції.
Існують складнощі і для отримання кредиту МВФ у $16,5 млрд. Його давали за умови бездефіцитного бюджету, а Кабмін заклав 31 млрд. “мінусу”. На переговорах 16 січня МВФ може відмовити у транші – зауважило видання.