Анна Штепура
16:04 14/10/2010

Риба, отруєна викидами з угорського заводу, не зможе потрапити у їжу для населення, — експерт

 

face="Times New Roman, serif">
size="3">Дунайська риба, отруєна червоним шламом, не зможе потрапити у їжу для населення.

face="Times New Roman, serif">
size="3">Про це заявив заступник директора українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС та НАН України Юрій Набиванець сьогодні під час відеомосту «Москва-Кишинев-Київ», на якому обговорювалась загроза червоного шламу для країн-сусідів Угорщини, передав кореспондент ГолосUA.

face="Times New Roman, serif">
size="3">«По-перше, необхідно брати до уваги такий великий обсяг води, оскільки Дунай несе близко 200 кубокілометрів на рік, що істотно розбавляє концентрацію шкідливих речовин у воді. По-друге, вода Дунаю і так має дуже високу мутність і тому важкі метали будуть сорбуватися іншими відкладеннями. Також на шляху Дунаю в Україну, і, зокрема, до Чорного моря, існує водозабір «Залізні ворота», який є досить сильним біохімічним бар'єром», — пояснив експерт.

face="Times New Roman, serif">
size="3">Він зазначив, що аварія на угорському заводі завдала чималих збитків екосистемі місцевості, найближчій до аварії, згідно з інформацією, там і риба загинула у річках біля місця аварії, і рослини пошкоджені. Але в Україні такий варіант розвитку подій, на думку фахівця, є малоймовірним.

face="Times New Roman, serif">
size="3">«Так, можливе потрапляння певної кількості важких металів до риби, але міграція цих риб і потрапляння їх до Чорного моря є сумнівною», — зауважив Ю.Набиванець.

face="Times New Roman, serif">
size="3">Його думку підтвердила і експерт з Кишинева Тетяна Білоус. «Небезпека того, що риба отруєна, дещо перебільшена. На території Дунаю побудовано дуже багато дамб, більше 700, переважна частина з яких не має проходу для риб. Інша справа, що ця токсичність буде далі розповсюджуватися харчовими ланцюгами — риби, тварини, птиця. Але небезпеки безпосередньо від риб я не бачу», — пояснила координатор з виконання Дунайської конвенції у Молдові.

face="Times New Roman, serif">
size="3">Нагадаємо, що 4 жовтня на великому підприємстві з виробництва алюмінію недалеко від Будапешту стався вибух, який зруйнував плотину резервуара з отруйними відходами. Впродовж години було затоплено 3 населених пункти, 9 людей загинуло, близько 150 отримали отруєння та хімічні опіки. З резервуару вилилося близько 700 тисяч кубометрів отруйних речовин, частина з яких потрапила до вод Дунаю. Тепер жителі найближчих до Угорщини країн постійно перевіряють екологічний стан Дунаю, що протікає їх територією, і стривожені ймовірністю екологічної загрози червоного шламу для навколишнього середовища і для здоров'я людей.

Читайте также по теме