Різке похолодання не завдало шкоди озимим посівам. Наслідки морозу могли б бути більш серйозними, однак аграріїв виручив аномально теплий листопад, який дозволив рослинам набратися сили.
Про це заявила начальник відділу агрометеорології Гідрометеорологічного центру України Тетяна Адаменко, пише видання “Дело”.
Рослини виручило те, що в регіонах, де зниження температури було максимальним, вже був достатній сніговий покрив. Крім того, озимим, які цього року були посіяні значно пізніше оптимальних строків і мали всі шанси увійти в зиму ослабленими, пішов на користь теплий листопад.
За словами Т. Адаменко, через пізній посів залежність від погодних умов істотно зросла, і наслідки від різкого зниження температури на початку грудня могли б бути серйознішими. “Але теплий листопада дозволив нівелювати наслідки пізнього посіву. Цей місяць був найтеплішим за всю історію метеоспостережень. Це дозволило запізно висадженим рослинам набратися сили. За фактом вийшло, що навіть добре, що осінні польові роботи затягнулися, оскільки якби озимі були висаджені в строк, то теплий листопада привів би до їх подальшого розвитку”, — сказала вона.
Також незважаючи на морози стан озимих оцінюється фахівцями Гідрометцентру як набагато гарніший, ніж ще місяць тому. “У цьому році близько 40% озимих посівів були посіяно не те що пізно, а просто катастрофічно пізно”, — сказала Т. Адаменко. Місяць тому в Гідрометцентрі прогнозували, що через зсув термінів сівби 30-40% посівів увійдуть в зиму в слаборозвиненому стані. “У такій ситуації залишалося тільки сподіватися, що зима буде без катаклізмів. Однак за місяць все змінилося в кращу сторону. Нинішній стан посівів не викликає занепокоєння”, — запевнила експерт.
За даними Мінагрополітики, під урожай 2011 року планується посіяти 8,577 млн. га озимих культур (без урахування рапсу), у тому числі озимих на зерно — 8,493 млн. га, а також 1,225 млн. га озимого рапсу.
Під урожай 2010 року було посіяно близько 8,6 млн. га озимих зернових культур і 1,4 млн. га ріпаку.