Російські фахівці визнали втрату єдиного наукового супутника для дослідження Сонця.
Про це кореспонденту ГолосUA повідомили у прес-службі «Роскомсмосу».
Космічний апарат «Коронас-ФОТОН» був виведений на орбіту у лютому 2009 року у рамках російсько-української програми з вивчення змін на Сонці. Розрахункових термін експлуатації супутника складав три роки. Але першого грудня минулого року на апараті сталася аварія: через помилки у розрахунках системи живлення відключилася уся наукова апаратура. Для поновлення її роботи потрібно було підживити енергетичну систему. Науковці сподівалися, що це станеться, коли орбіта супутника проходитиме у прямій видимості Сонця – й тоді апарат підживиться за допомогою сонячних батарей. На необхідну орбіту «Коронас-ФОТОН» вийшов 5 квітня й пробув на ній 322 години. Але за цей час перезапустити наукову апаратуру не вдалося.
Як повідомила Лабораторія рентгенівської астрономії Сонця Фізичного інституту Російської академії наук, фахівці припускають, що сонячні батареї не були повернуті до зірки під оптимальним кутом. Найвірогідніша версія – апарат втратив спроможність орієнтації у просторі. У будь-якому разі науковці зробили висновок про неможливість поновлення роботи «Коронас-ФОТОН».
Історія серії супутників «Коронас» почалася ще у 1992 році, коли уряди Росії та України підписали угоду про спільні дослідження Сонця. Згідно програмі «Коронас» (Комплексні орбітальні навколоземні спостереження активності Сонця), на орбіту один за одним мали бути виведені три супутника – у 1993, 1994 та 1995 роках – для вивчення зірки продовж 11-річного терміну її активності. Однак через брак фінансування «Коронас-І» був запущений у 1994 році, «Коронас-Ф» у 2001-му, а «Коронас-ФОТОН» тільки у 2009-му. Аварія останнього свідчить про те, що вчені втратили власні можливості вивчення Сонця.
Д. Кляхін