Рух до виконання брюссельських домовленостей щодо газу на юридичному рівні ще не чітко закріплений: відсутній закон про енергетичну безпеку та енергетична стратегія України, немає законодавчого визначення того, що таке енергетична політика, стратегія та дипломатія, не говорячи про фахових енергетичних дипломатів.
Як заявила на прес-конференції директор компанії «Трансенергоконсалтинг» Світлана Голікова, саме все це є причиною нездатності України, на відміну від Росії, працювати у газовому питанні на випередження, передав кореспондент ГолосUA.
«Газпром» впевнено заявляє, що в 2010-2015 роках Європа буде споживати 38% російського газу, таки чином, вони розраховують на підвищення рівня споживання та постачання», — заявила Голікова.
Також вона навела ще один приклад роботи Росії на упередження: «Всі знають історію з «Набукко», і як Росія зараз прагне стримати будівництво цього газогону до Європи. З’явився такий факт, що 21% акцій угорської компанії «Мол», що є одним з засновників проекту «Набукко», буквально кілька тижнів тому було куплено російською компанією «Сургутнафтогаз». Куплені вони були через Австрію».
За словами Голікової, цікавою є ситуація з ціною – вартість однієї акції компанії «Мол» на відкритому ринку на момент продажу складала 9,2 форинта, а вартість продажу склала 19,202 форинта. Тобто за цей пакет було виплачено 1,4 млрд. євро.
«Навіть на цьому прикладі можна зрозуміти, яким чином Росія працює на випередження, вона купує контрольний чи блокуючий пакет тієї компанії, котра зараз буде працювати по будівництву, і матиме таким чином економічну можливість легально впливати на дії цієї компанії», — пояснила Голікова.
А. Каленська