ГолосUA
12:18 23/05/2010

Розширення повноважень Держфінмоніторінгу перетворює його на новий силовий орган — експерт

Розширення повноважень Державної комісії фінансового моніторингу, згідно з яким вона матиме інформацію про всі значущі фінансові операції, перетворює комісію на силовий орган.

Таку думку висловив кандидат юридичних наук Данило Гетманцев.

Мова йде про прийнятий 18 травня в цілому законопроект №3062 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом», що істотно розширює повноваження Держфінмоніторінгу.

«Основною новелою законопроекту стало розширення списку суб’єктів фінансового моніторингу, тобто організацій, які повинні реєструвати і повідомляти Держфінмоніторингу про всі фінансові операції, котрі підлягають моніторингу. Тепер такими суб’єктами, на додачу до вже наявних, будуть також адвокати, нотаріуси, аудитори, торговці нерухомістю, цінними паперами, коштовними металами і просто ті, хто здійснює операції з товарами, надає послуги, виконує роботи за готівку», — зазначив юрист.

«Таким чином, фінансовий моніторинг набуде всеосяжного характеру. Будь-яка готівкова операція (навіть у магазині) з активами на суму понад 150 тис. грн. (менше 20 тис. дол.), як і, на розсуд суб’єкта первинного фінансового моніторингу, операції на меншу суму або в безготівковій формі, за задумом авторів законопроекту, будуть об’єктом фінансового моніторингу, а отже, будуть реєструватися і обліковуватися Держфінмоніторингом. Обліку підлягають і взаємопов’язані фінансові операції, проведені між тими ж суб’єктами на меншу суму», — пояснив експерт.

На його думку, даний законопроект йде далі Кримінально-процесуального кодексу, примушуючи аудиторів, адвокатів і нотаріусів розкривати закриту інформацію.

«Ще одна пропозиція поки що законопроекту — розширення повноважень Держфінмоніторингу: за рахунок права проводити перевірки суб’єктів фінансового моніторингу зупиняти будь-які фінансові операції. Зазначимо, що таким чином норми законопроекту пропонують повернути арешт банківських рахунків у позасудовому порядку, скасований ще 2006 року. Для цього навіть вносяться зміни до Цивільного кодексу та в Закон «Про банки і банківську діяльність». Таких повноважень не мають ні органи міліції, ні прокуратура, ні навіть податкова!», — наголосив юрист.

«Додайте до цього право Держфінмоніторингу на отримання будь-якої інформації та копій документів від державних органів і суб’єктів фінансового моніторингу, яке в неї є, — і одержите обсяг повноважень органу, що матиме інформацію про всі бодай трохи значущі фінансові операції, до яких закон зараховує і негрошові операції (скажімо, щодо відчуження нерухомості), котрі здійснюються на території України», — додав експерт.

За матеріалами: Дзеркало тижня />  

Читайте также по теме