До прокуратури Мюнхена передано справу уродженця України, якого звинувачують у причетності до розстрілу в’язнів концтабору Треблінка в часи Другої світової війни.
За попередніми даними Алекса Н., 1917-го року народження, підозрюють у колабораціонізмі з нацистами, зокрема, у тому, що він працював охоронцем у концтаборі Треблінка, розташованому за 80 кілометрів від Варшави.
У віданні прокуратури Мюнхена вже перебуває справа обвинувачуваного у колабораціонізмі, українця Івана Дем’янюка, суд над яким триває у столиці Баварії. У лютому Алекс Н. виступав свідком на процесі Дем’янюка.
Повідомляється, що підозрюваний, який мешкає у баварському містечку Ландсхут, як і Дем’янюк, пройшов військовий вишкіл на базі концтабору Травнікі, біля Любліна, який від вересня 1941-го року використовувався нацистами як тренувальний центр для майбутніх охоронців таборів смерті з когорти східноєвропейських колабораціоністів. Алекс Н. отримав у таборі службовий номер 447.
У минулому він нібито публічно вихвалявся тим, що власноруч розстрілював в’язнів табору Треблінка. Між тим, Associated Press пише, що окрім концтабору Треблінка Н. міг працювати разом з Іваном Дем’янюком у концтаборі Флоссенбург.
"Алекс Н. відомий нам давно як охоронець з Треблінки. Втім, на відміну від Івана Дем’янюка, який жив буквально під мікроскопом ЗМІ упродовж 30 років, подробиці біографії Н. не були нам відомі", — сказав директор правозахисного Центру Симона Візенталя Ефраїм Зуров, який займається розшуком нацистських злочинців.
Якщо проти Алекса Н. будуть висунуті обвинувачення, він стане вже третім за останні два роки підозрюваним колабораціоністом, якого викриває німецька прокуратура.
Першим був Іван Дем’янюк – йому висунуто звинувачення, триває суд. Процес над другим — Самуелем Кунцом — може розпочатися вже найближчими тижнями. Минулими вихідними впливова ізраїльська газета Haaretz опублікувала розлогу статтю, присвячену Кунцові, уродженцеві російського Поволжжя, де розповідає невідомі раніше подробиці його біографії.
Кунц у часи війни служив у лавах Червоної Армії до потрапляння у німецький полон, з чого почалася його коллаборціоністська діяльність у концтаборі Бельжець.
Між тим, чергові слухання на процесі Івана Дем’янюка у п’ятницю було знову відкладено через здоров’я головного фігуранта. Суддя Ральф Альт повідомив, що чергові слухання у справі перенесено на понеділок. Через стан здоров’я 90-річного Дем’янюка слухання на процесі переносилися вже 10 разів.
Після завершення Другої світової війни, у Німеччині було засуджено 6600 нацистських злочинців. Ці цифри не стосуються колишньої НДР — там офіційної статистики у цій галузі просто не існувало.
За матеріалами: Німецька хвиля