Федеральний імміграційний суд США виніс вердикт про призупинення процедури депортації зі Сполучених Штатів до Німеччини 89-річного Івана Дем’янюка, підозрюваного в причетності до загибелі тисяч євреїв під час Другої світової війни.
Як передало РІА «Новости», про це повідомили американські ЗМІ з посиланням на сина І.Дем’янюка — Джона.
"Схоже, що в неділю не буде жодної депортації. Імміграційний суддя задовольнив нашу апеляцію на призупинення депортації", — повідомив Джон Дем’янюк.
І.Дем’янюк звинувачується в тому, що він був посібником у вбивстві близько 29 тисяч в`язнів концтаборів Треблінка і Собібор, де служив охоронцем. Відповідно до винесеного раніше вердикту, депортація І.Дем’янюка мала відбутися наступної неділі. Влада ФРН очікувала передачі підозрюваного в нацистських злочинах для проведення судового процесу над ним в понеділок. Проте він подав прохання про призупинення процедури, заявивши, що, враховуючи його стан здоров`я, депортація буде дорівнювати тортурам. Прохання, подане в Клівленді (штат Огайо), де проживає І.Дем’янюк, розглядав федеральний суддя Уейн Іскра в передмісті Вашингтона — Арлінгтоні (штат Вірджинія).
За даними мюнхенської прокуратури, І.Дем’янюк, який служив наглядачем у концтаборах Собібор і Треблінка, безпосередньо брав участь у знищенні, щонайменше, 29 тис. ув’язнених. Мюнхенська прокуратура займається справою І.Дем’янюка, оскільки той після війни деякий час перебував у таборі для переміщених осіб у цьому регіоні. У США, куди І.Дем’янюк емігрував в 1952 році, він жив у Клівленді (штат Огайо). Американське громадянство він одержав у 1958 році, не повідомивши імміграційним службам про своє нацистське минуле. У 1986 році І.Дем’янюка було екстрадовано американськими властями до Ізраїлю, де його засудили до страти за злочини проти людяності. Передбачалося, що саме І.Дем’янюк був тим наглядачем-садистом на прізвисько "Іван Грозний" у концентраційному таборі Треблінка на території окупованої Польщі, який запам`ятався багатьом ув‘язненим. І.Дем’янюк стверджував, що він служив у рядах Червоної армії і, потрапивши в полон в 1942 році, сам став в`язнем концтабору.
У 1993 році ізраїльський Верховний суд визнав, що Іван Дем’янюк не є "Іваном Грозним", і його було випущено з в`язниці, після чого повернувся до США. Проте американська влада продовжували розслідування його діяльності, і в 2002 році суд визнав доведеним, що І.Дем’янюк під час Другої світової війни служив наглядачем у ряді концентраційних таборів, на підставі чого прийняв постанову позбавити його громадянства і депортувати з країни. Весною 2008 року Верховний суд США остаточно відмовився розглядати заяву І.Дем’янюка, в якій він оскаржував рішення імміграційної служби позбавити його громадянства і депортувати з країни. Американське Міністерство юстиції відкладало депортацію І.Дем’янюка, оскільки не могло визначитися, до якої саме країни — Німеччини, Польщі чи України — слід вислати, за припущенням, нацистського злочинця. Прокуратура Мюнхена спільно з урядом ФРН подала запит про екстрадицію І.Дем’янюка. Проте зараз рішенням федерального судді процедуру призупинено доти, доки не буде вирішено питання про відновлення його справи в США, сказано в рішенні федерального імміграційного судді.