Сполучені Штати звернулися до уряду Німеччини з метою видати подорожній документ для Джона (Івана) Дем’янюка після того, як Німеччина видала ордер на арешт українця, якого там звинувачують у нацистських злочинах, повідомив учора речник імміграційних органів США.
Про це повідомило Радіо Свобода.
Раніше цього місяця суд у Німеччині звинуватив 88-річного нині Івана Дем’янюка, який нині живе у США під іменем Джон Дем’янюк, в більш як 29 тисячах випадків надання допомоги в убивстві євреїв у нацистському таборі смерті Собібур на території Польщі.
Прокуратура в Мюнхені оголосила тоді, що працює разом із урядом Німеччини над запитом до Сполучених Штатів Америки про екстрадицію Дем’янюка.
Раніше імміграційний суд у США постановив депортувати Дем’янюка, якого перед тим позбавили американського громадянства, до країни, яка погодиться його прийняти.
Німецька прокуратура нині стверджує, що Дем’янюк у березні-вересні 1943 року був охоронцем у таборі смерті Собібур і «таким чином брав участь у наданні допомоги в убивстві принаймні 29 тисяч осіб юдейської віри».
Родичі Дем’янюка, говорячи від його імені, повторюють його заперечення будь-якої його вини і додають, що через поганий стан здоров’я він не переживе поїздку за океан і ще один суд.
У 1980–90-х роках Івана Дем’янюка вже позбавляли громадянства США і видали до Ізраїлю, де засудили до кари смерті за звинуваченням у тому, ніби він був сумнозвісним своєю жорстокістю охоронцем іншого нацистського концтабору Треблінка на прізвисько «Іван Грозний».
ОДнак після того як Дем’янюк відбув два роки під вартою протягом судового процесу і ще п’ять років в ізраїльській в’язниці після вироку смерті, під час перегляду справи з’ясувалося, що сторона звинувачення – Міністерство юстиції США – свідомо приховала свідчення, які виправдовували його.
Після того він повернувся до США, де його громадянство відновили.
Та невдовзі проти Івана Дем’янюка знову висунули вже нові звинувачення, що він здобув громадянство США незаконно, бо приховав свою службу в нацистських концтаборах за часів Другої світової війни, що й привело нещодавно до нової втрати американського громадянства.
Дем’янюк заперечував ці звинувачення й заявляв, що ніколи не був охоронцем у таборах смерті, хоча як радянський військовополонений був змушений до служби на німців.