В Україні протягом 2009 р. практично кожен восьмий нормативно-правовий акт застосовувався без державної реєстрації, а, отже, незаконно. Про це повідомила прес-служба Міністерства юстиції України з посиланням на главу відомства Олександра Лавриновича.
За словами міністра, такі дані виявлено за результатами перевірок, проведених Міністерством юстиції щодо додержання суб’єктами нормотворення законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
О.Лавринович зазначив, що показник нормативно-правових актів, які протягом 2009 р. не подавалися суб’єктами нормотворення на державну реєстрацію до органів юстиції та незаконно направлялися на виконання без державної реєстрації, склав 12%. Міністр наголосив, що такі акти не можуть вважатися чинними, оскільки не пройшли державну реєстрацію в органах юстиції. Крім того, такі акти не проходили правову експертизу і, як правило, містять норми, що суперечать законодавству.
Разом з тим, незважаючи на те, що виявлені під час перевірок незареєстровані нормативно-правові акти підлягають негайному скасуванню, на сьогодні залишаються не скасованими 16% нормативно-правових актів, виявлених під час перевірок. "Зазначене свідчить про ігнорування суб’єктами нормотворення законних вимог Міністерства юстиції щодо усунення порушень законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів", — зазначив міністр.
Крім того, повідомив О.Лавринович, перевірками виявлено незаконну практику встановлення нових правових норм листами. У зв’язку з цим Міністерством юстиції підготовлені проекти розпоряджень Кабінету міністрів України про скасування актів та відкликання з місць застосування і скасування листів, що встановлюють нові правові норми.