У Чернігові відбулося урочисте відкриття першого в Україні пам`ятника гетьману Іванові Мазепі.
Відкриття пам`ятника планувалося у День незалежності. Однак після урочистостей з нагоди Дня Державного прапора України та Дня Незалежності України у драмтеатрі учасників заходу запросили на відкриття пам`ятника І.Мазепі на Валу.
Вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" Сергій Черняков пояснив, що вже відбулося засідання спеціальної ради, що затвердила документи щодо пам`ятника і навіть визнала його пам`яткою монументального мистецтва місцевого значення. За іншою інформацією, організатори вирішили відкрити пам`ятник раніше, щоб уникнути непорозумінь із місцевими осередками лівих партій, котрі заявляли про наміри пікетувати захід.
Бронзове погруддя гетьмана Мазепи встановлено на білій мармуровій колоні поблизу будинку Чернігівського колегіуму (XVIII ст.) – одного з найстаріших навчальних закладів на Лівобережній Україні. На постаменті (колоні) прикріплено герб І. Мазепи.
Як підкреслив Черняков, у Чернігові відкрито пам`ятник Мазепі меценату, а не воїну. "Гетьман тримає у руках символ влади – булаву, однак тримає ніжно, як дитину, оберігаючи українську державність", — зазначив науковець.
За словами голови Чернігівської облдержадміністрації Володимира Хоменка, постать гетьмана Мазепи в українській історії є величною і трагічною водночас. "Ми лише зараз відкриваємо для себе справжнього Мазепу. Оцінити його внесок у розвиток культури і духовності тривалий час заважали утверджені стереотипи про так звану "зраду Мазепи", — сказав він. Хоменко наголосив, що Чернігівщина у кінці XVII — початку XVIII століття відчувала суттєву меценатську допомогу гетьмана. Завдяки йому у той час у межах сучасної території області було збудовано 20 православних храмів. Завдяки Мазепі Чернігів у XVIII ст. був визначним культурно-духовним центром. Особливу увагу гетьман приділив розбудові Борисоглібського монастиря — резиденції чернігівських архієпископів. Керівник області також наголосив, що на спорудження і відкриття пам`ятника не витрачено жодної бюджетної копійки – лише благодійні кошти.
Чин освячення пам’ятника здійснив єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон Української Православної Церкви Київського патріархату.
Скульптор пам’ятника – Геннадій Єршов, який створив погруддя гетьмана ще у 1998 році, але лише нині вдалося представити його чернігівцям. Архітектор – Володимир Павленко, заслужений архітектор України, начальник управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної держадміністрації.
Пам’ятник гетьману Мазепі встановлено за ініціативою Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" відповідно до його генерального плану розвитку.
За матеріалами: телеканал "1+1"