Перші в Україні громадські слухання захисту зелених насаджень від вирубки пройшли у Харкові. Влада лише формально погодилася із думкою тих, хто протестує проти знищення дерев на території міста, вважають екологи.
Підтримати харків’ян приїхали захисники природи з 10 областей України. До Будинку рад, де проводилися слухання, потрапили лише близько 300 співробітників бюджетних установ. Натомість майже дві тисячі людей, серед яких і ті, хто безпосередньо захищав дерева в центральному парку Харкова, до зали засідання так і не потрапили через формальну причину – брак місця.
На засіданні було представлено дві резолюції – від міської влади та від ініціативного комітету харківських захисників дерев. Ті, хто були в залі, підтримали документ міськради. Ті, кого до зали не пустили, голосували за альтернативну резолюцію. Як повідомив в інтерв’ю «Deutsche Welle» голова екологічної групи «Печеніги»Сергій Шапаренко, один з членів ініціативної групи з проведення слухань, у своїй резолюції активісти вимагали негайно припинити виділення землі для забудови з рекреаційних зон, а також ввести мораторій на забудову зелених зон Харкова.
«Ми вимагаємо, щоб міська влада всі свої плани погоджувала з городянами, — наголосив Шапаренко. — У резолюції, яку запропонувала мерія, пропонується продовжити змінювати зону рекреації згідно з генеральним планом, побачити який мало кому вдається. Це принципова різниця наших резолюцій».
За результатами слухань, ухвалили резолюцію, запропоновану міськрадою. На офіційному сайті сказано, що суперечливі питання з громадськістю влада з’ясовуватиме в рамках робочого комітету. За словами Шапаренка, влада лише формально погодилася з харків’янами: «Тобто кожна вирубка дерев, а на черзі ще один великий парк, супроводжуватиметься акціями протесту та затриманням людей».
Міжнародна правозахисна організація «Amnesty International» вже визнала двох захисників дерев, яких суд арештував на 15 діб за непокору міліції, «в’язнями совісті». Однак апеляційний суд області не скасував рішення районного суду щодо арешту, а лише частково зменшив строк – до 9 діб.
Аби унеможливити знищення зелених насаджень у Харкові у майбутньому, за ініціативою депутатів та громадських діячів нині триває збір підписів та підготовка до проведення міського референдуму.
За матеріалами: Німецька хвиля