ГолосUA
14:18 07/03/2010

У Києві відкрилася виставка «Пам’яті Великого Хорса»

У Київському Музеї книги і друкарства України, що знаходиться на території заповідника Києво-Печерська лавра, відкрилася книжково-ілюстративна виставка до 175-річчя з дня народження Василя Федоровича Симиренка.

Про це повідомив кореспондент ГолосUA.

Ця постать посідає особливе місце в історії України: талановитий технолог і промисловець, він доклав чимало зусиль для розвитку цукрової промисловості, впровадження у цій галузі передових технологій. Але, насамперед, Василь Симиренко величезну увагу приділяв підтримці української культури і був щедрим меценатом, якого знали під псевдонімом «Великий Хорс» (на честь – давньоязичницького бога Сонця).

„Його можна назвати й українським атлантом, бо, як грецькі герої – небо, так він тримав на своїх плечах упродовж майже сорока років українське Слово», — розповіла автор ідеї та концепції виставки старший науковий співробітник музею Ганна Білоцерківська.

За її словами, основним завданням нової експозиції є показати щедрий фінансовий внесок В. Симиренка в\ українське книговидання 19ст. — поч. 20 ст.

Виставка «Пам’яті Великого Хорса» побудована на основі музейної колекції з використанням архівних матеріалів Національної бібліотеки НАН України імені В.І.Вернадського, видань Державної історичної бібліотеки України, видавництва «Ярославів Вал», а також матеріалів з приватних архівів родичів Симиренків — киян Олени Леонтович та народної артистки України Наталії Свириденко, історика Тамари Лазанської, родини письменника Юрія Хижняка та ін. Всього на виставці представлено понад 100 експонатів – книги, періодичні видання, документи, копії листів В. Симиренка та О. Кістяківської, ілюстрації, світлин…

В. Симиренко довгі роки підтримував перші всеукраїнські газети „Раду”, „Громадську думку”, часописи „Україна” і „Літературно-науковий вісник” , допомагав видавати за кордоном „Україніше Рундшау” і „Рутеніше рев’ю” — не шкодуючи власних коштів, щоб у закордонну пресу надавалися відомості про Україну. Коштом В.Симиренка вийшло кілька видань „Кобзаря” Т.Г. Шевченка, було влаштовано друкарню М.Драгоманова в Швейцарській еміграції, зведено будинок для Наукового Товариства ім. Т.Г. Шевченка у Львові. Він щедро фондував гроші на розвиток вітчизняної культури і мистецтва, зокрема, підтримував театральні колективи, давав гроші на створення музеїв, на розвиток науки…

Все своє життя меценат-підприємець був прихильником національної ідеї.

І. Тимошенко  

 

Читайте также по теме