Протягом 2009 року інспектори державного нагляду Держспоживстандарту України перевірили 378 тонн хліба і хлібобулочних виробів під час виробництва на загальну суму 1 млн. 531 тис. 900 грн.
Вимогам нормативної документації (НД) не відповідало 83,9 тонни продукції на загальну суму 329 тис. 400 грн. (22,2 % перевіреної), повідомили у прес-службі Держспоживстандарту.
Впродовж 2009 року територіальні органи Держспоживстандарту України провели 553 перевірки виробництва хліба та хлібобулочної продукції. Під час 465 перевірок були встановлені порушення вимог НД та випуск продукції неналежної якості.
Якість хлібобулочних виробів не відповідала вимогам за зовнішнім виглядом (наявність великих тріщин і підривів, забруднена і підгоріла скоринка, злипи, притиснення, неправильна форма), станом м’якушки (непропечена, волога на дотик, нееластична, з погано розвиненою пористістю, непромісами, пустотами, з відшаруванням скоринки від м’якушки).
Також хліб і хлібобулочні вироби виготовлялися із завищеною вологістю і кислотністю м’якушки, заниженою масовою часткою цукру і жиру, з відхиленнями від встановленої маси виробів. Крім того, порушувались вимоги стандартів щодо пакування, маркування та оформлення супровідної документації.
Основними причинами невідповідності хлібобулочних виробів були порушення технологічної дисципліни; недоліки підготовки виробництва; відсутність або неповна забезпеченість підприємства нормативною і технологічною документацією; відсутність необхідного технологічного обладнання; незадовільне метрологічне забезпечення; незадовільний контроль технологічного процесу під час виготовлення продукції; незадовільний контроль якості продукції керівництвом.
За результатами проведеного держнагляду 114 підприємствам видано приписів на заборону реалізації 174 партій продукції (близько 13 тонн) загальною вартістю 44,8 тис. грн.; 190 підприємствам – 313 приписів про заборону реалізації всієї продукції; 323 суб’єктам господарювання – 433 постанови про накладення штрафів за реалізацію продукції, що не відповідала вимогам НД (на суму 319,87 тис. грн.); видано 462 приписи про усунення виявлених порушень; на 260 підприємствах складено 267 протоколів про адміністративні правопорушення в галузі стандартизації на 267 посадових осіб; на 35 підприємствах складено 36 протоколів про адміністративні правопорушення в галузі метрології на 36 посадових осіб.
Аналіз матеріалів перевірок свідчить, що грубіші порушення були виявлені на малих підприємствах, де контроль якості готової продукції часто не організований відповідно до вимог НД.
На 162 підприємствах із перевірених 2009 року були відсутні власні лабораторії. Для проведення випробувань продукції за показниками якості ці підприємства укладають договори зі сторонніми організаціями, проте такий контроль якості продукції не завжди є достатнім. Через відсутність бюджетних коштів для відбору зразків продукції та проведення їхніх лабораторних досліджень за фізико-хімічними показниками перевірка значної кількості хлібобулочної продукції на відповідність вимогам НД проводилась не в повному обсязі.