В законопроекті про внесення змін до законів ”Про місцеве самоврядування” та ”Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних і міських голів”, що схвалений урядом, немає потреби.
Таку думку висловив Президент Інституту правової політики, екс-міністр юстиції Микола Оніщук, повідомила ГолосUA його прес-служба.
Він пояснив, що потреби у них немає, “оскільки чинна редакція закону “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає можливість дострокового припинення повноважень сільського, селищного та міського голови за рішенням двох третин голосів депутатів від загального складу відповідної ради у випадку, якщо голова не забезпечує здійснення наданих йому повноважень”.
“Пропозиції уряду відмовитися від призначення позачергових виборів відповідного голови та покладення його обов'язків на секретаря відповідної ради, по суті, нівелюють право громади на здійснення самоврядування. Оскільки тривалий час вказані функції будуть покладені на особу, яка не отримала на це відповідного мандату виборців-жителів громади”, — пояснив екс-міністр юстиції.
При цьому він нагадав, що право територіальної громади на здійснення самоврядування, в тому числі через обрання сільського, селищного, міського голови гарантоване частиною 2 статті 141 Конституції України, яка встановлює, що територіальні громади обирають строком на 5 років, відповідного голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.
Таким чином, за словами Президента Інституту правової політики, лише сільський, селищний чи міський голова, обраний на основі загального, рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування має право очолювати виконавчий орган ради та головувати на її засіданнях.
“З огляду на вказані вище приписи конституційних норм, положення урядового законопроекту вступають в пряме протиріччя з Основним Законом, оскільки призведуть до здійснення секретарем відповідної ради повноважень (в тому числі протягом тривалого часу), які згідно з Конституцією належать саме сільському, селищному, міському голові, обраному і наділеного такими повноваженнями безпосередньо громадою… У випадку ухвалення Верховною Радою відповідного закону виникнуть підстави для його розгляду КСУ на предмет конституційності”, — відзначив М. Оніщук.
Нагадаємо, 9 лютого 2011 року стало відомо, що Кабінет Міністрів затвердив законопроект “Про внесення змін до законів про місцеве самоврядування і про вибори депутатів Верховної Ради, Автономної республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних і міських голів”.
Згідно із запропонованими змінами, у разі незгоди депутатського корпусу з політикою обраного міського голови, сесія ради має право двома третинами голосів висловити йому недовіру і відправити у відставку. У розробленій схемі відсутній пункт про обов'язкове проведення позачергових виборів мера у разі його дострокової відставки. Згідно з новим законом, обов'язки мера аж до чергових виборів може виконувати секретар ради. Найближчим часом закон буде передано до Парламенту для розгляду за скороченою процедурою.