Україна може не виконати експортну програму по зерну на сезон 2010-2011 року.
По це заявив під час прес-конференції у Києві президент Української зернової асоціації Володимир Клименко, передав кореспондент ГолосUA.
“Україна повністю виконала свою експортну програм цього року, як і у попередні роки. Однак тоді ми підходили серйозно підготовленими до початку сезону — забезпечували наявність вагонів для експорту, фінансові ресурси у всіх, хто займається експортом, відкриті кредитні лінії. Зараз ми маємо таку ситуацію, з якою раніше не стикалися. Вона пов’язана з тим, що держава практично не повертає ПДВ експортерам сільськогосподарської продукції. За даними Державної податкової адміністрації, близько 8 мільярдів гривень держава заборгувала експортерам сільгосппродукції. Тому початок сезону “на носі”, а фінансових засобів, аби починати його, немає”, — сказав він.
За інформацією фахівця, за балансовим прогнозом робочої групи Мінекономіки та Мінагрополітики, внутрішнє споживання зерна в Україні у 2009-2010 роках складе 26 мільйонів 510 тисяч тонн, тобто цей обсяг повністю задовольнить власні потреби. “У 2009 році ми виростили 46-48 мільйонів тонн, у цьому році за прогнозом Мінагрополітики буде 48 мільйонів тонн. Постає питання, куди подіти весь залишок? Простий висновок — Україна, у гарному сенсі, приречена на експорт зерна. За прогнозом на 1 липня експорт становитиме 21 мільйон 210 тисяч тонн зерна”, — повідомив він.
Разом із тим В. Клименко зазначив, що негативна ситуація, яка виникла завдяки неповерненню ПДВ та ненаданню експортерам облігацій внутрішнього державного займу, створює тривожні передумови для зриву річної експортної програми. “Виробники зерна, за поганим сценарієм, можуть втратити близько 14 мільярдів гривень, у липні, серпні та вересні вони не матимуть гарних цін, що викликатиме нарікання як на зернотрейдерів, так і на представників держструктур. Окрім того, за умови неповернення ПДВ відбудеться падіння цін на 20%, будуть укладатися виключно валютні контракти”, — наголосив він.
І. Носальська />