В Україну можуть повернутися науковці, які нині працюють за кордоном. Для цього необхідна цілеспрямована державна політика з підтримки їхніх досліджень.
За роки незалежності за кордон на постійне місце проживання виїхало майже 700 українських докторів наук, свідчать дані Держкомстату. Як зазначив завідувач сектору етносоціальних досліджень Інституту народознавства НАН України Ігор Марков, реальна кількість науковців, які залишили батьківщину, у кілька разів більша. Адже офіційна статистика не враховує тих, хто вже давно виконує міжнародні проекти і працює на інші країни, не виїжджаючи за межі України.
Марков відмітим тенденцію, що 2005 року після подій «помаранчевої революції» вчені стали рідше емігрувати за кордон. Але чотири роки потому українські науковці знову почали масово виїжджати до країн Євросоюзу та США. На думку Маркова, в Україні руйнується інституційний науковий простір, і саме це штовхає висококваліфікованих кандидатів, докторів наук шукати застосування своїх знань за межами батьківщини.
«Якби інтелектуалів в Україні зустріли інституції, які працювали б над певними фундаментальними дослідженнями і які б достойно фінансувалися державою, то однозначно такі вчені були б зацікавлені повертатися на батьківщину і розбудовувати вітчизняні наукові школи», — каже Ігор Марков.
За його словами, через фінансову кризу зростає конкуренція на світовому ринку праці, й українським науковцям нині важко шукати нові місця роботи за кордоном. Тому аби втримати вчених в Україні, необхідно проводити цілеспрямовану державну політику з підтримки їхніх досліджень.
За матеріалами «Німецька хвиля» />