ГолосUA
14:03 27/12/2009

Україна не готова до демографічного вибуху

Стимулювання молоді 80-х років народження до народження власних дітей посилить несприятливий демографічний вплив на економічну ситуацію. Це негативно позначиться на можливостях забезпечення стійкого розвитку через неготовність інфраструктури.

Про це заявили директор Інституту демографії і соцдосліджень Елла Лібанова й заввідділом проблем якості демографічного процесу Інституту демографії і соцдосліджень Ірина Курило.

«У 90-ті роки сформувалися великі масштаби природного зменшення населення — перевищення кількості смертей над народженнями. Ці показники в нас і в Росії залишаються одними з найвищих у Європі. Коефіцієнт природного зменшення населення можна скоротити, і він нині дещо скорочується за рахунок збільшення народжуваності», — говорить Ірина Курило.

Проте, наголос на матеріальне стимулювання народжуваності, на думку експертів, є помилковим, і річ не тільки в проблемах, які виникнуть з виплатою грошей на народження дитини вже в 2010 році.

На думку експертів, заходи, спрямовані на збільшення народжуваності поколінням 80-х тільки погіршать демо-економічну ситуацію. «Це так звана демографічна хвиля, яка насамперед позначається на можливостях забезпечення сталого розвитку. На нинішнє підвищення народжуваності погано реагує соціальна структура. Вже нині відчувається нестача дошкільних дитячих закладів, сучасних систем родопомочі тощо. Інфраструктура не готова», — зауважила Ірина Курило.

За словами Елли Лібанової, у всіх європейських країнах, за винятком України, виплати при народженні дитини (що мають, до речі, вельми короткостроковий ефект) складають значно меншу суму в співвідношенні з річним фондом мінімальних зарплат країни. «Україна — єдина країна, де грант при народженні першої дитини його перевищує, що, до речі, є стимулом насамперед для матерів більш раннього віку”, — розповіла експерт.

«Демографічна політика має бути комплексною, враховувати й міграційну, і медичну (здоров’я і смертність), і пронаталістську (пов’язану з народжуваністю) складові», — додала Ірина Курило.

За матеріалами: Дзеркало тижня

 

Читайте также по теме