Вчора Рада національної безпеки і оборони провелав своє перше засідання в новому складі. На порядку денному стояло лише одне питання: що робити з залишками в Україні високозбагаченого урану. Зараз він перебуває на балансі двох українських дослідницьких установ — Харківського фізико-технічного інституту та Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості.
Напередодні візиту президента Віктора Януковича до Вашингтона на саміт з ядерної безпеки, який намічений на 12-13 квітня, члени РНБО підготували спеціальне рішення. На виконання положень про без’ядерний статус України уран буде переданий американській стороні. Про це стало відомо з достовірних джерел у Мінпаливенерго. Цю інформацію побічно підтвердили і в РНБО. Правда, повідомляти деталі рішення там не стали, пославшись на державну таємницю.
Заступник секретаря РНБО Сергій Парашин відзначив, що передача високозбагаченого урану дійсно обговорювалася. «Було ухвалено багатоступінчасте рішення, яке я не можу розголошувати, оскільки воно засекречено», — сказав чиновник.
Відомо також, що за передачу палива Україна отримає компенсацію. Раніше саме її розмір не давав довести переговори до логічного кінця. Джерела в Мінпаливенерго стверджують, що їхнє відомство отримає близько $ 1 млн., а от про те, скільки заплатять за відсутність «навчального матеріалу» інститутам — поки не повідомляється. Після того, як контейнери з ураном покинуть межі України, вони будуть доставлені в країну походження — Росію. Там паливо буде перероблено і відправлено на зберігання.
Таємницею за сімома печатками залишається питання про кількість урану, який буде переданий США. «Його небагато», — запевнив уповноважений екс-президента Віктора Ющенка з енергетичних питань Богдан Соколовський.
З матеріалами: "Дело"