Європейський союз та інші учасники СОТ змусили Україну відмовитися від ідеї посилення вимог до імпортерів м’яса.
Відтепер заборону на ввезення продукції непроінспектованих українськими фахівцями підприємств, яка повинна була набути чинності 14 січня, скасовано.
Це відбулося через загрозу введення дзеркальних санкцій з боку країн-учасниць СОТ. Але в Мінагрополітики від ідеї захисту внутрішнього ринку відмовилися не повністю — зараз розробляються нові обмеження.
Офіційно причини цього в Мінагрополітики та Комітеті ветмедицини не прокоментували, але джерело в Мінагрополітики повідомило, що наказ скасовано, бо він "вийшов за межі правового поля", передбаченого вимогами СОТ. Цю інформацію підтвердили в представництві Європейської комісії в Україні.
За словами прес-секретаря представництва Давида Стулика, переговори про скасування обмежень відбувалися в рамках Комітету СОТ по санітарних і фітосанітарних нормах, і в них брали участь представники ЄС, США, Канади, Норвегії та інших країн-членів СОТ.
"Головним аргументом торгових партнерів України було те, що введення нею нових вимог до підприємств призведе до зменшення поставок продукції", — розповів Стулик.
За його словами, країни могли задіяти механізм вирішення торгових суперечок, передбачений законодавством СОТ, в результаті чого до України могли застосувати торговельні санкції — зокрема, підвищення ввізних мит у країнах СОТ для деяких українських товарів.
«За 10 місяців 2009 року в Україну було імпортовано 368 тисяч тон м’ясної продукції на 500 млн доларів», — зазначив керівник групи експертів Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. Причому 47% в обсязі поставок зайняла продукція з ЄС. Обсяг внутрішнього ринку експерти оцінюють в 2 мільйони тон на суму понад 4 млрд доларів.
За матеріалами: «Комерсант-Україна»