size="3">Україна дедалі більше постає як важлива складова нової європейської політики безпеки. Таку думку висловив німецький політолог Андреас Умланд.
size="3">Він, а також багато інших експертів-міжнародників з Брюсселю, Берліна, Лондона, Праги, Варшави взяли участь у міжнародній конференції зі східної політики ЄС, організованій Європейською радою з міжнародних відносин та Фондом ім. Бьолля на початку жовтня в Берліні. На ній заслухали й доповідачів з України. Зокрема екс-голова Секретаріату Президента, а нині український громадський діяч Олег Рибачук заявив, що Євросоюзу не варто виділяти кошти нинішньому українському урядові, оскільки той не спроможний здійснити реформи в Україні в контексті європейської інтеграції.
size="3">«Така допомога точно не потрібна, бо це навіть не допомога корумпованим чиновникам — це оплата консультантам за тонни роботи, яка реально до реформ в Україні не має жодного відношення. Для того, щоб проводилися зміни, потрібно перевчити державний апарат», — наголосив О. Рибачук.
size="3">Громадський активіст зазначив, що 360 тисяч українських державних чиновників так і залишилися "радянськими", навчившись лише говорити по-іншому. «Навіть якби вони щиро хотіли щось зробити, то просто не вміють цього. А Євросоюз міг би їх перевчити. У Брюсселя є для цього відповідні програми. У нас пішло близько 1 млрд. 385 тисяч євро на технічну допомогу, і це переважно надзвичайно великі оплати консультантам та дослідникам. Це лише якась видімість реформ, які нема кому реалізувати, навіть якби українці цього хотіли б. Якщо не зробити інституційні зміни, то це просто вода й пісок», — наголосив експерт.
size="3">З О. Рибачуком частково погодився німецький експерт з питань України, політолог й історик Андреас Умланд: «Риторика в Україні поки дійсно залишається проєвропейською. Що за цим стоїть – важко сказати. Гадаю, дійсно треба просто по-іншому сприймати Україну і подумати, як можна ті засоби, які є, ефективніше використовувати. Але не думаю, що треба щось кардинально змінювати в загальній ідеології політики ЄС».
size="3">Німецький політолог переконаний: «Я думаю, що такі дискусії відіграють добру роль тим, що вони хоча б нагадують про існування України. Принаймні я відчуваю деякі зміни у загальноєвропейських дискусіях останніх років, в яких Україна дедалі більше постає як важлива, а може, й головна частина нової європейської архітектури безпеки».
size="3">На думку А. Умланда, заявляти про провал програми ЄС «Східне партнерство», як це іноді можна почути з вуст депутатів Бундестагу, зарано. «Поки що ця програма діє лише два роки, тому нині такі висновки робити передчасно. Один із гарних показників того, що Східне партнерство все ж таки щось значить, це те, що в російській політичній еліті змінилося ставлення до ЄС. Як мені відомо, політична та інтелектуальна еліта Росії стала тепер більше розглядати Європейський Союз як конкурента, майже в одному ряду з НАТО, тобто як щось проблематичне для Росії. І це, на мою думку, показує, що Східне партнерство дійсно щось важить», — наголосив він.
size="3">За матеріалами: Німецька хвиля
Читайте также по теме