Міжнародний валютний фонд надасть Україні $16,4 млрд. стабілізаційного кредиту stand-by для подолання наслідків фінансово-економічної кризи. Відповідне рішення напередодні ухвалила рада директорів Фонду на своєму засіданні, повідомляє офіційний сайт МВФ. />
Фонд уточнює, що перший транш становить $4,5 млрд, повідомляє ICTV з посиланням на Інтерфакс-Україна.
Після обговорення програми на засіданні ради директорів МВФ заступник директора-розпорядника Мурільйо Португал заявив, що "українська економіка й особливо банківська система переживають нині сильний стрес". Перспективи платіжного балансу країни "істотно погіршилися" через падіння цін на сталь — одного з основних експортних товарів України. Це наклалося на нинішню гостру міжнародну фінансову кризу й призвело до "істотного вповільнення припливу капіталів" в Україну. Ситуація ускладнювалася й додатковими факторами ризику — високою інфляцією, невеликими порівняно з обсягом короткострокової заборгованості валютними резервами, нестиковкою балансів і слабкою фінансово-бюджетною позицією.
Нинішня програма Фонду, за словами Португала, повинна підтримувати плани влади, що передбачають "запровадження режиму гнучкого обмінного курсу із цілеспрямованою інтервенцією, що попереджає рекапіталізацію банків, а також обережну фінансово-бюджетну політику й жорсткість грошово-кредитної політики".
"Рішуче виконання" цих планів має, відповідно до прес-релізу, привести до зниження інфляції "до однозначних показників".
Серед різних передбачуваних достоїнств антикризового пакету заходів Києва Португал зазначив "прихильність лідерів основних політичних партій" реалізації хоча б основних положень цього пакету. "Всі ці елементи дають упевненість у тому, що програма дозволить стабілізувати економічні й фінансові умови", — наголосив він.
За правилами роботи Фонду, країна може одержувати доступ до кредитних ресурсів МВФ обсягом до 300% своєї національної квоти. В України вона становить нині трохи більше $2 млрд. Фонд же надає Києву кошти, рівні 802% української квоти. Відповідно до прес-релізу, для цього довелося задіяти так званий механізм надзвичайного фінансування за спрощеною процедурою.
Нагадаємо, парламент України 31 жовтня ухвалив антикризові закони, запропоновані Президентом Віктором Ющенком. Це було умовою для отримання країною кредиту МВФ.
У президентському пакеті антикризових заходів передбачено, зокрема, створення стабілізаційного фонду, скасування податку на додану вартість для сільськогосподарських підприємств, створення додаткових джерел поповнення Фонду гарантування внесків населення, участь держави у рекапіталізації проблемних банків і запровадження дворічного мораторію на прирівнювання мінімальної заробітної плати до прожиткового мінімуму.