ГолосUA
10:43 07/08/2010

Українські екологи вимагають ввести мораторій на продаж військових полігонів та земель Національної академії аграрних наук

Екологи України вимагають відмовитися від наміру про продаж територій, насамперед військових полігонів та земель Національної академії аграрних наук, і залишити їх під заповідники та національні природні парки. />  

Про це повідомили в прес-службі Національного екологічного центру України.
 

Крім НЕЦ України до цієї вимоги долучилися Всеукраїнська громадська кампанія «Збережемо українські степи!», Всеукраїнська Екологічна Ліга та ще десятки екологічних громадських організацій.
 

За інформацією екологів, природоохоронні об’єкти в Україні часто створюються саме на основі військових полігонів. Це НПП “Олешківські піски” (Козачелагерський полігон), “Ягорлицький” (тепер Чорноморський біосферний заповідник), “Трьохзібенський” (тепер Луганський природний заповідник).
 

„Історично склалося так, що це одні з найбільших невикористаних природних масивів в Україні, — вважає заступник Голови НЕЦ України Олексій Василюк, — Тут протягом десятиліть майже не велася господарська діяльність. Їх використання, навіть у військових цілях, не було катастрофічним для більшості компонентів природних екосистем, тому ці ділянки — мало не останні місця в Україні, де збереглася жива природа”.
 

О. Василюк зазначив, що звістка про те, що ці державні землі будуть продавати — болючий удар для екологів, адже там збереглася унікальна флора та фауна. „Продаж земель Міноборони та інших державних інституцій без урахування природоохоронних потреб може суттєвим чином нашкодити природі, — вважає природоохоронець, — адже на цих землях можна буде вирубувати дерева, знищувати рослини, будувати та займатись орним землеробством”. Також він зазначив, що наслідки такого рішення можуть бути трагічними не лише для екосистем України, а й для біотичного різноманіття Європи та світу. „Особливо неприпустимо, що таке рішення приймається в рік, який ООН проголосило „Роком збереження біорізноманіття”, — наголосив О. Василюк.
 

Екологи стверджують, що продаж таких земель на аукціонах призведе до численних порушень національного і міжнародного екологічного законодавства. Так, будуть порушені закони України “Про природно-заповідний фонд”, “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки”, “Про Червону книгу України”, “Про рослинний світ”, “Про тваринний світ”, положення про “Про Зелену книгу України” тощо.
 

На міжнародному рівні будуть порушені правові документи, які ратифікувала або до яких приєдналася Україна: ”Конвенція про біорізноманіття” (Ріо-де-Жанейро, 1992), ”Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі” (Берн, 1982), ”Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, які знаходяться під загрозою зникнення” — CITES (Вашингтон, 1973), положення про Світовий та Європейський Червоний список та десятки інших.
 

На сьогоднішній день, відсоток заповідних територій в Україні становить близько 5%, у той час як у Європі цей показник сягає 15%.
 

І. Тимошенко
 

Читайте также по теме