Внаслідок стрімкого подорожчання сирів з 40-60 гривень до 100 гривень сталося значне зниження попиту на нього на користь імпортних аналогів та ковбас.
Про це сьогодні пише українське видання “Сегодня”.
Навіть на планку в 70-90 грн. покупці відреагували масовим бойкотом: частина перейшла на ковбасу, ціни на яку залишилися на рівні колишніх цін сиру (40-60 грн.), інші стали купувати сир польського виробництва, який на ринках коштує 60-65 грн. і при цьому відповідає якості дорогих українських сирів. У результаті склади готової продукції у наших виробників переповнені, і вони стали перед дилемою — або зупиняти виробництво, або знижувати ціни. Ряд фірм вже заявив про готовність знизити ціни — правда, не до колишнього рівня, а в середньому на 10 грн., До 55-80 грн. Однак у порівнянні з цінами на ковбасу і польський сир вони все одно будуть програвати.
Тим не менш, директор компанії “ПроАгро” Микола Верницький упевнений — далі ціни на українські сири знижуватися не будуть: “На колишній рівень вони точно не повернуться. І навіть можливе зниження на 10 грн. буде тимчасовим: ціни знизять, щоб розвантажити склади, але потім знову почнеться підвищення, тільки більш повільне — на 2-3 грн. в місяць. І в підсумку ціни все одно повернуться на нинішній рівень, тільки покупець вже не буде шокований ними”.
За словами Верницького, причина, по якій зниження цін неможливе, — підвищення цін на молоко. При цьому молоко високої якості, придатне для виробництва сирів, становить лише 40% від виробленого в країні — інше дають корови з особистих господарств сільських жителів.
Цікаво, що раніше всі серйозні стрибки цін на сир залежали від … російської влади: дозволяли українським заводам доступ на російський ринок — ціни у нас злітали на 20-30 грн., забороняли доступ — ціни у нас падали на стільки ж. Але зараз ціновий стрибок стався в той час, коли Росія перекрила нам доступ на свій ринок. Що ж буде, якщо його раптом відкриють? “Зростання цін у нас у цьому випадку частково стримає конкуренція польських сирів”, — відповідає Верницький.