ГолосUA
12:36 07/08/2010

Українці — найнедовірливіші в Європі

Українці не задоволені своєю самореалізацією в суспільстві і відносяться до найнедовірливіших в Європі.

Про це в інтерв’ю українському виданню заявив заступник директора з науки Інституту соціології НАН України, доктор філософських наук, професор Євген Головаха.

За словами соціолога, українці загалом відображають базисний тип європейської культури. А європеєць під щастям розуміє добробут, можливість самореалізації та благополуччя в сім’ї. Проте на першому місці все ж таки добробут. «Саме тому в Європі чітко вимальовується така картина: що багатша країна, то вона щасливіша. Найщасливіші країни — у Північній Європі. Найнещасніші — українці», — розповів Є.Головаха.

Також, як зазначив експерт, якби щастя вимірювалося тільки добробутом і самореалізацією, то українці почувалися б іще нещаснішими. На запитання: «Чи задоволені ви тим, що ви даєте суспільству і що суспільство дає вам?» — українці відповідають зазвичай негативно. Пом’якшує ситуацію лише сім’я. 80–85% громадян України вірять близьким і не сумніваються, що мають достатньо людей, які їх підтримають. «Водночас ми не довіряємо іншим. За цим показником Україна найгірша в Європі. Чи можна бути щасливим, якщо ти вважаєш, що нікому не можна довіряти, крім себе?», — зазначив соціолог.

Є.Головаха пояснив причину української недовірливості. Так, за його словами, ще 20 років тому такого ступеня недовіри не було. З розпадом СРСР відбулася руйнація всіх підвалин і суспільних інститутів — економічних, політичних та етичних. Залишився тільки інститут сім’ї. «Але якби люди були стійкішими, не впадали у стан анемічної деморалізованості та довіряли одне одному, то було б значно легше», — резюмував експерт.

За матеріалами: Контракти

 

Читайте также по теме