Україна презентувала країнам Євросоюзу проект «Реабілітація культурної спадщини історичних міст», який покликаний привнести європейську практику у використання українських пам’яток історії, архітектури та культури. Проект діє в рамках Регіональної програми Ради Європи «Київська ініціатива для демократичного розвитку через культуру Азербайджану, Вірменії, Грузії, Молдови та України». Про це повідомили в прес-центрі Міністерства культури і туризму.
Отже, до кінця серпня 2010 року українці мають вибрати 10 міст до Національного переліку пріоритетних міст. Українська сторона висловила зацікавленість у тому, аби проект отримав подальший розвиток в ініціативи ЄС «Східне партнерство» та здобув можливі види підтримки як з боку країн, які нещодавно приєдналися до Євросоюзу, так і «членів-старожилів» спільноти. Серед країн – учасників програми ЄС «Культура», які вже ознайомилися з українським проектом, є представники Польщі, Болгарії, Румунії, Литви та Швеції.
Зокрема, радник, заступник Голови місії Королівства Швеції в Україні Християн Камілл зазначив, що „добре обізнаний із культурою та спадщиною України, — і висловив надію, — що Національний список пріоритетних історичних міст, який створюватиметься під час роботи проекту, включатиме міста з різних регіонів та не залежатиме від політичної кон’юнктури. На думку пана Камілла, до нових маршрутів культурного туризму цікаво було б долучати не лише замки та фортеці, але й індустріальні об’єкти, наприклад, шахти.
В свою чергу Директор Польського інституту в Києві, Перший Радник Посольства Республіки Польща в Україні Єжи Онух наголосив на тому, що однією з головних умов залучення інвестицій приватного сектору до реабілітації культурної спадщини є наявність адекватної законодавчої бази. Пан Єжи Онух також навів приклади з досвіду своєї країни і висловив надію, що Польський досвід в збереженні культурної спадщини може статися в пригоді Україні.
Свою думку щодо проекту «Реабілітація культурної спадщини історичних міст» висловив і Аташе з питань культури Посольства Румунія в Україні пан Іон Навал. Він підкреслив, що Румунія вже має великий досвід набутий під час роботи «Спільного реабілітаційного проекту дослідження архітектурної та археологічної спадщини» – акції Ради Європи та Європейської Комісії в Південно-Східній Європі, що триває з 2003 року. Пан Навал поінформував українських колег, що бюджет Міністерства культури Румунії на 2010 рік передбачає підтримку програми «Київська ініціатива» та проекту «Реабілітація культурної спадщини історичних міст».
Завдяки такий широкій підтримці, вважають у Міністерстві, українська культура поступово здобуде можливості залучення до програм ЄС «Культура» та «Міжлюдські контакти Східного партнерства», згодом стане повноправним членом програми ЄС.
І. Тимошенко