ГолосUA
06:33 01/06/2010

Українці відкладають на «чорний день» кожну восьму гривню із зарплати

У січні-березні цього року 11,9% від своїх доходів наші співвітчизники відкладали на "чорний день".

Такі дані містяться в макроекономічному огляді за I квартал 2010 року, підготовленому Національним банком.

На думку головного економіста компанії Dragon Capital, стабільно висока схильність українського населення до заощадження (у IV кварталі 2009 року — 11,7%) свідчить про те, що в суспільстві поки що не спостерігається зростання оптимізму щодо швидкого поліпшення економічної ситуації в країні. Така запасливість українців є однією з причин того, що приватне споживання в Україні за I квартал 2010 року скоротилося на 2% в порівнянні з аналогічним періодом 2009-го, що, у свою чергу, зробило негативний вплив на зростання ВВП.

Серед основних причин, що стримують зростання внутрішнього споживчого попиту, у Нацбанку виділяють падіння реальних доходів населення минулого року на 8,5%, зниження реальних витрат Держбюджету — на 7,5%, схильність населення до заощаджень (11,9 %) і ускладнений доступ до кредитних ресурсів (більшість банків поки не відновило споживче кредитування).

Однак, на думку економіста компанії Astrum Investment Management Олексія Блинова, I квартал був останнім, коли приватне споживання в Україні знижувалося. "Внутрішній споживчий попит реагує на події в економіці з лагом у 3-4 місяці. Також цей показник тісно корелює з даними з роздрібного товарообігу, який вже у квітні виріс на 1,2%. Тому я думаю, що за підсумками II кварталу споживання вийде в невеликий плюс ", — зауважив експерт.

До того ж, протягом I кварталу відбувся значний ріст заробітної плати. За перші три місяці реальний, тобто скоригований на рівень інфляції, середньомісячна зарплата зросла на 5,7% — до 1993 грн. проти падіння на 5,5% у попередньому кварталі. "Частина грошей від збільшення доходів населення неминуче потрапить на споживчий ринок і збільшить попит", — запевнив О. Блинов.

Набагато гіршою є ситуація з внутрішнім інвестиційним попитом. Цей показник у I кварталі 2010-го знизився на 8% щодо аналогічного періоду минулого року. Минулого року рівень інвестицій в капітал скоротився більш, ніж у два рази. За оцінкою експертів НБУ, основними чинниками такої динаміки є збільшення на 26,1% збитковості українських підприємств, зниження державних капітальних витрат у I кварталі на 8,5%, зупинка багатьох підприємств, а також значне скорочення кредитної активності в Україні протягом 2009 року. Незважаючи на збереження проблем з внутрішнім попитом, за підсумками січня-березня вітчизняний ВВП виріс на 4,8% в порівнянні з I кварталом 2009-го, або на 0,3% по відношенню до попереднього кварталу.

У звіті НБУ йдеться, що економічна активність в Україні в I кварталі визначалася позитивною динамікою зовнішніх ринків, що стимулювало експортно орієнтоване виробництво і, відповідно, призвело до збільшення експорту товарів і послуг, за попередніми оцінками, на 20%. У першу чергу зростанню економіки допомогли металурги — зростання виробництва на 18,4%, і машинобудівники — 25,7%. Нагадаємо, що за прогнозами уряду та експертів МВФ, зростання українського ВВП в 2010 році повинен скласти 3,7%, ЄБРР прогнозує 4%-ве зростання.

За матеріалами: Дело />  

Читайте также по теме